GenelSuriye Düşmanları

Irak petrolü Türkiye üzerinden çalınmaya devam ediyor

Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçen haftalarda günlük 180,000 varil seviyesinde olan Kuzey Irak´tan Ceyhan´a petrol akışının bu hafta başından itibaren günlük 240,000 varile ulaştığını açıkladı.

SETA´da Güney Gaz Koridoru analiz panelinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, “Irak’ın normalleşme sürecinin başında günlük 100,000 varil olan akışın; iki hafta kadar önce günlük 180,000 varile ve bu hafta başından itibaren de 240,000 varile çıktığını söylemem lazım” dedi.

Yıldız, Ceyhan´a sevk edilip tankerlerle diğer ülkelere gönderilen Kuzey Irak petrolünde dün 23´üncü tankerin yüklendiğini, bugüne kadar yaklaşık 17.3 milyon varillik bir yükleme yapıldığını da belirterek “Bunun takribi 1.4-1.5 milyar dolarlık bir geliri var ve kademeli olarak Halkbank´a geliyor… Bunun içinden Bağdat ve Erbil´e aktardığımız miktarlar var. Bunlar, başında konuştuğumuz, sözleşmelere istinaden yaptığımız işlemlerdir” diye konuştu.

Rusya’dan alınan doğalgazın fiyatında herhangi bir indirim olup olmayacağı ve indirim olması durumunda bunun tüketicilere yansıtılıp yansıtılmayacağı da sorulan Yıldız, indirimin, 1 Ocak´tan itibaren Türkiye’nin hakkı olduğunu belirterek, “Geçen hafta Rusya Federasyonu’na indirim talebimizi ilettik, taleple ilgili hazırlık yapmalarını istedik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu