GenelSuriye Dostları

Irak, Suriye Sınırlarında Güvenlik Önlemlerini Arttırdı

Irak, Suriye ile sınırlarını kontrol etmekle birlikte sınırlar üzerinden Suriye topraklarına yasa dışı sızmaları ve silah kaçakçılığını menetme amacıyla ek güvenlik önlemleri alma kararı aldı.

Irak hükümeti yayınladığı bildiride; bu kararın Irak Başbakanı Nuri el-Maliki başkanlığında düzenlenen kriz odasının toplantısında alındığını ifade etti.

Bildiride; aralarında Savunma Bakanı Sadun el-Duleymi, Ulusal Güvenlik Müsteşarı, sınır güçleri komutanları, yüksek düzeyli yetkililer, Savunma ve İçişlerinde görevli üst düzeyli subayların bulunduğu oturumda; Suriye ile sınırların kontrol altına alınmasını gözetleyecek bir komitenin teşkil edilmesi kararı aldıkları açıklandı.

Komitenin ayrıca Sınırlardaki duruma ilişkin kampsalı bir değerlendirmede bulunacağı, başta silah kaçakçılığı olmak üzere bu bölgelerde yasa dışı tüm hareketlenmeleri önleme amacıyla alınması gereken icraatlar hakkında bir vizyon takdim edeceğine dikkat çekildi.

Toplantıya katılanlar; Suriye ve Irak arasındaki sınır güvenliği, sınırlarda teröristler ve bir kısım suç çetelerinin sızdıkları tüm yasadışı geçitleri kapatma yollarını masaya yatırdılar.

Irak hükümetinin yayınladığı bildiride; Suriye ile sınırların kontrolünü pekiştirecek ek önlemler alındığına dikkat çekilirken; sınır bölgelerinde bir kısım olayların yaşandığına, bu olaylara eş zamanlı olarak özellikle silah olmak üzere kaçakçılığın da arttığına işaret edildi.

Irak Başbakanı Maliki toplantıda; Iraklı tüm güvenlik kurumlarını, tüm güvenlik verilerini dikkate almalarına çağırırken, güvenlik konularının ciddi bir dikkati gerektirdiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı