Irak Gerçekleri

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi: ABD’nin ülkedeki askeri varlığına son verilebilir

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi ABD’nin ülkedeki askeri varlığına son verilmesi kararının alınabileceğini duyurdu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e karşı ABD tarafından düzenlenen saldırıyı değerlendirdi.

Konseyden toplantının ardından yapılan açıklamada, Şehit Korgeneral Süleymani ve el-Mühendis’e karşı düzenlenen saldırının ülke egemenliğini ihlal ettiği belirtilerek kınandı.

Söz konusu hava saldırısının ABD kuvvetlerinin Irak’ta bulunma şartlarının dışına çıkmak anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, yarın parlamentoda olağanüstü bir oturumda konunun ele alınacağı ve “ABD’nin ülkede askeri varlığına son veren bir karar alınabileceği” bildirildi.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, dün yaptığı yazılı açıklamada “Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır” ifadelerini kullanmıştı.

Bu arada Irak Parlamentosu’ndaki Saerun Koalisyonu Sözcüsü Hamdullah er Rekabi bugün yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin Irak’tan çıkarılması yasasının parlamentodan geçmesini isteyerek, Amerikan işgalcileri karşısında direniş planının, Irak’taki tüm ulusal partiler için değişmez tutum olduğunu kaydetti.

Er-Rekabi, Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD’nin terörist ordusunun hava saldırısında şehit olmalarına işaretle, ABD’nin bu girişiminin Irak’ın egemenliğinin açık ihlali sayıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu