GenelSuriye Dostları

Irakçi: ABD’nin Bercam yaklaşımı çöküşünün işaretidir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, Amerikalı yetkililerin Bercam nükleer anlaşması ve İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı tutumu, Washington’un gücünün çöküş işareti olduğunu, Amerika yokuş aşağı ilerlediğini belirtti.

Pazartesi günü bir TV programına katılan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, Amerika yönetimi İran’a dayattığı yaptırımlarda uluslararası camiayı kendi saflarına çekmeye çalıştığını, fakat korsan rejim İsrail ve S. Arabistan rejiminden başka hiç kimse Washington’a eşlik etmediğini belirtti.

Amerika yönetiminin Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesi illegal ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesinin ihlali sayıldığını kaydeden Irakçi, uluslararası camia ABD Başkanı Donald Trump’ın isteğinin aksine Bercam nükleer anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesinin uygulanmasını istediğini vurguladı.

AB ile İran arasında kurulacak yeni mali mekanizma SPV’nin iyi ilerlediğini belirten Irakçi, bu mekanizmada son aşamalara gelindiğini ifade etti.

Avrupalı yetkililer açıkça Bercam üzerinde ısrarla durduklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, Avrupalı liderlerin ABD’nin İran’a dayattığı yaptırımlara karşı çıkmaları ve İran ile ticarette yeni mali mekanizma kurmaya çalışmaları, ABD Başkanı Trump’ın hedeflerine ulaşamadığını ortaya koyduğunu kaydetti.

Irakçi Amerika yönetiminin İran İslam Cumhuriyeti’ne ikinci tur yaptırımlarını dayatmasına temas ederek, İran milleti ne tehdit ve ne de yaptırımlarla ilkeli tutumundan geri adım atacağının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, Amerika yönetimi yaptırımlarla İran gibi bir ülkeye sorun yaratamayacağını, ABD Başkanı Trump sonunda İran milleti ile saygı dili ile konuşmak zorunda kalacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu