GenelIrak Gerçekleri

Irak’ın topraklarına girmesi için Türkiye’ye onay verdiği haberleri yalanlandı

Irak başbakanlık ofisi, Türkiye güçlerinin Irak’a girmeleriyle ilgili olarak her türlü şifahi veya yazılı onay verildiği haberleri yalanlandı.

El’Alem kanalına göre, 2014 yılında Irak başbakanı Haydar el’İbadi ve Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu arasında Ankara’da Irak polisinin Türkiye topraklarında eğitiminin sözkonusu olduğunu ve hiç bir şekilde Türkiye askerlerinin Irak topraklarına girmesinin gündeme gelmediği vurgulandı.

Irak başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye’nin Irak topraklarına askeri güç göndermesinin gündeme getirildiğini ama bu teklifin Irak tarafından reddedildiği ve tepki aldığına yer verilirken ”Çünkü Irak hiç bir komşu ülkenin yardımına ihtiyaç duymuyor’ denildi.

Irak’ta Türkiye tank ve zırhlı araçlarının dışında hiç bir yabancı ülkenin asker gücünün bulunmazken, teröristlere karşı yalnızca Iraklı güçler savaş meydanlarında yer alıyor ve Irak hiç bir ülkeden de asker göndermesini istemeyecek.

Irak başbakanlık ofisinden yayınlanan bildiriye göre, Türkiye askeri güçlerinin, Irak topraklarına Irak hükümetinden hiç bir şekilde izin almadan ve hatta Irak hükümetinin güvenlik konusunda bile bir girişimde talebi olmaksızın Irak’a girdiğine dikkat çekildi.

Bildiriye göre, Türkiye’nin tek seçeneğinin komşularına saygı göstermesi ve askeri güçlerini Irak topraklarından çekmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi olduğuna yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı