Genel

Iraklı Arap Gözlemciden Anlamlı İtiraf:Suriye’de Irak, Afganistan Ve Pakistan Uyruklu Teröristlerle Karşılaştık

Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarının yapısı ve bu grupların selefi gruplarla ilişkileri konusunda her gün yeni kanıtların ortaya çıkmasıyla birlikte bunların, sözde Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını, özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi kavramların peşinde olduklarını iddia eden taraflarla bağlantıları da daha çok su yüzüne çıkıyor.Öyle ki bir kısım bölge ve Arap ülkelerinin de için de bulunduğu bu taraflar;

haklarını ve çıkarlarını savundukları Suriye halkının silahlı ve selefi gruplar tarafından katledilmesine destek olarak komşu ülkelerden Suriye topraklarına muhtelif türlerde ve niteliklerde silah ve cephaneye ilaveten Suriye dışından kanlı terör eylemlerinde bulunan, masum insanları vahşice katleden terörist ve katilleri geçirmekteler.

ABD, İsrail, Türkiye ve Fransa istihbaratlarından ekiplerin Katar’ın sağladığı finansla Türkiye ve Lübnan topraklarında kurulan kamplarda Arap ve yabancı ülkelerden katilleri, cinayet suçlularını, teröristleri ve gözü dönmüşleri eğitmek için seferber olduklarını kanıtlayan istihbarat raporlarının ortaya çıkmasından bir kaç gün sonra Lübnanlı el-Diyar Gazetesi; Arap Liginin Suriye’deki gözlemci heyetinde bulunan Iraklı bir subayın ilginç açıklamalarını yayınladı.

Arap Gözlemci Heyetinde görev alan Iraklı gözlemci; Suriye topraklarında şiddet, terör ve dehşet estiren silahlı grupların bulunduğunu belirtirken; bu grupların arasında Suriye’nin dışından gelen kiralık şahıslar, teröristler ve muhtelif suçlardan dolayı sabıkalı olanların bulunduğuna vurgu yaptı.

Gözlemci heyetten bir ekiple birlikte Homs Kentinin bir semtinde çalışmalarda bulundukları sırada Homs Kentinde terör estiren ve masum insanları katleden silahlıların arasında Afgan, Pakistanlı ve Iraklı silahlılar görmesiyle şok olduğunu ifade etti.

Suriye’nin dışından gelen bu silahlıların bir kısmını çok iyi tanıdığını belirten Iraklı subay gözlemci; daha önceleri Irak’ta bulunduğu görevi sırasında bu silahlıları kovalama ve yakalama operasyonları esnasında 3 saat kadar rehine olarak kaçırıldığını söyledi.

Suriye ordusu ve güvenlik birimlerinin ülke içine dışarıda eğitilerek getirilen yabancı teröristlerle karşı karşıya olduğuna ek bir kanıt olarak gelen bu bilgilere ilaveten; Lübnanlı bir çok yetkili Lübnan toprakları üzerinden Suriye’ye çok sayıda Kaide Örgütünden teröristin geçtiğini belirtmişlerdi.

Bu arada İngiliz Daily Telegraph Gazetesinin Lübnan’da bulunan Ğurabaa (Yabancılar) Cemaatinin lideri olan ve radikal bir din adamı olarak bilinen Ömer Bekri Muhammed ile yaptığı röportajda; Bekri Muhammed; kendilerine ilaveten Lübnan’da aralarında Kaide Örgütünün de bulunduğu bir çok radikal ve selefi grupların bulunduğunu belirtmişti.

Gazetenin yayınladığı röportajında Bekri Muhammed ayrıca; Lübnan topraklarından hareket ederek Suriye’de terör eylemleri düzenleme planları yaptıklarını ifade etmişti.

Lübnan’da Kaide örgütüyle birlikte tüm bu selefi grupların bulunmasına ilaveten Lübnanlı Hariri ve Caca akımları silah, cephane, terörist ve gözü dönmüş katilleri Suriye sınırlarına taşımaktalar.

Suriye topraklarına geçirilen ve güvenlik birimlerinin muhtelif bölgelerde ele geçirdiği silahlar arasında İsrail yapımı silah ve cephanenin bulunmasıyla komplocuların ve onların elinde ucuz bir alet olan terör gruplarının niyet-amaçlarını gerçeği görmek isteyenlerin önüne sermektedir.

Sonuç olarak durumları yakından izleyen siyasi gözlemciler; Türkiye ve körfez ülkelerinin başında yer aldıkları bir kısım ülkelerin; Türkiye ve Lübnan topraklarında topladıkları, eğittikleri ve ardından Suriye’ye gönderdikleri gözü dönüm yabancı katiller ve teröristleri Suriye’de halkın çıkarlarını ve haklarını korumak, insan haklarını garantilemek, demokrasi, özgürlük yada reform yapmak için gönderdiklerini iddia etmelerinin ne kadar komik olduğuna dikkat çekmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı