GenelIrak Gerçekleri

Iraklı İstihbarat Kaynağı: IŞİD uzun süreli savaşa hazırlanıyor

Terör örgütü IŞİD’in Irak’ın Selahaddin il sınırları içerisinde örgütlendiği ve uzun süreli bir savaşa hazırlandığı bildirildi.

Irak medyasında yer alan habere göre, Selahaddin’deki bir istihbarat kaynağı, IŞİD’in Irak güçleriyle yeni bir savaşa başlamak üzere lojistik hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti.

IŞİD’in Tikrit, Musul, Şergat, Anbar’ın batı bölgesi ve Hemrin’in dağlık üst bölgelerinde gruplar halinde varlığını koruduğunu kaydeden kaynak, örgütün savaşa hazırlık yaptığını ifade etti.

IŞİD üyelerinin söz konusu bölgelerde tıbbi malzemelerin yanı sıra gıda stoku yaptığının altını çizen kaynak, örgüt üyelerinin elektrik ve cep telefonu gibi ihtiyaçlarını karşıladığını ve insansız hava araçları kullandığını dile getirdi.

Öte yandan dün, Irak güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, çöl bölgesinde IŞİD’in bazı sığınakları bulundu, bazı örgüt mensupları da etkisiz hale getirildi.

Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı Savaş Enformasyon Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Selahaddin vilayetine bağlı Siniye bölgesinde saldırı hazırlığındaki 4 IŞİD’li öldürüldü.

Güvenlik güçlerinin çöl bölgesinde örgüte ait bazı sığınakları bulduğu belirtilen açıklamada, çok sayıda havan mermisi ile çeşitli patlayıcıların ele geçirildiği ifade edildi.

Son aylarda gözle görülür şekilde hareketlenen IŞİD mensupları, özellikle Selahaddin ve Diyala’da saldırılarda bulunuyor.

Uzmanlar, IŞİD’in, daha önce kontrolünde tuttuğu bölgelere bir kez daha girmek için çalıştığı ve farklı isimle hareket etmek istediği uyarısında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu