Irak Gerçekleri

Iraklı muhtelif gruplar ve şahsiyetlerden ABD savaş uçaklarının saldırılarına tepki

Iraklı muhtelif gruplar ve şahsiyetler ABD savaş uçaklarının Irak ordu güçleri ve Haşdüşşabi üslerine yönelik saldırılarını kınayıp, bu girişimler konusunda uyarıda bulundular.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in bürosundan yapılan açıklamada,  Amerikan savaş uçaklarının Irak ordu güçleri ve Haşdüşşabi üslerine yönelik saldırılarını bu ülkenin hakimiyetinin ihlali olarak nitelendi.

Sözkonusu bildiride Cumhurbaşkanlığı, Irak toprakları içerisindeki muhtelif bölgelerin ve Kerbela’da yapılmakta olan hava limanın ABD savaş uçakları tarafından bombalanması kınandı.

Berhem Salih’in bürosundan yapılan açıklamada ayrıca, Bu gibi girişimlerin,  Irak güvenlik güçlerinin özellikle de terör örgütü IŞID’ın tekrar güçlenme çabasında olduğunu belirttiği şu hassas dönemde , Irak’ta kaosun daha da artmasına neden olacağı belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet El Sahaf da yaptığı açıklamada, ABD savaş uçaklarının Haşdüşşabi üslerine yönelik son saldırıları konusunda  İngiliz ve ABD elçilerinin bakanlığa çağrılacağını belirtti

Irak Ortak operasyon komutanlığı da yayınladığı bildiride,  ABD’nin Irak’a yönelik tecavüzlerinin yalandan ibaret olduğu ve sonuçlarının da kötü olacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu