GenelIrak Gerçekleri

Iraklı üst düzey yetkililer Irak’ın hakimiyetine vurgu yaptılar

Irak üst düzey yetkilileri, yaptıkları özel oturumda, Irak’ın hakimiyetinin savunulması için kanuni yollardan istifade edilmesinin Irak’ın hakkı olduğunu ve Türkiye askeri birliklerinin Irak topraklarına girmesine yönelik tepkilerinin süreceğini bildirdiler.
İRNA ajansına göre, Irak’ta yasama, yürütme ve yargı kurumu yetkilileri, bu ülkenin siyasi parti ve siyasi güçleriyle yaptıkları özel oturumda, Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin savunulması için muhtelif yolları kullanmasının en tabii hakkı olduğunu bildirirlerken, bu konuda Irak devletine yönelik her türlü desteğin ise resmi kanallardan ve taraflar arasında varılan anlaşmaya göre olması gerektiğini bildirdiler.

Sözkonusu oturumda, Türkiye askerlerinin Irak’ın kuzeyine girmesinin Bağdat hükümetinin izni ve koordinesi olmadan yapıldığına temas edilirken, bu durumun kabul edilemeyeceği ve bunun karşısında sessiz de kalınmayacağı bildirildi.

Irak ve Türkiye ilişkileri geçen hafta Türkiye askeri birliklerinin Irak’ın kuzeyine kanunsuz bir şekilde girmesiyle gerginleşmişti ve cuma günü de Irak Türkiye’yi BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmişti.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Irak halkı Bağdat ve diğer şehirlerde Türkiye’nin Irak topraklarına yönelik kanunsuz girişimini düzenledikleri protesto gösterileriyle kınadılar. Yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilerde Türkiye’den derhal Irak’tan askerlerini çekmesi istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı