Irak Gerçekleri

Irak’ta 5 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak’ta 5 eyaletin yetkilileri, kimliği belirsiz silahlı kişilerin güvenlik güçlerine saldırılarının ardından dün gece itibariyle 5 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdiler.

İRNA’nın haberine göre, Irak başbakanı Adil Abdulmehdi, sokağa çıkmayla ilgili yetkiyi eyaletlere bırakırken alınan haberlere göre, dün gösterilerin ardından başkent Bağdat’ta  huzurun sağlandığı ve göstericilerin el’Tahrir meydanından çekildikleri bildirildi.

Irak’ın dün bazı kentlerinde düzenlenen gösterilerde kamuya ait ve siyasi partilere bağlı 24 bina ateşe verilirken Bağdat’ta ise göstericiler daha çok el’Tahrir meydanında bir araya gelmişti.

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, güvenlik mensupları ve siyasi parti binalarını koruyan güçler ile göstericiler arasında yaşanan olaylarda, Bağdat’ta 8, Meysan’da 9, Zikar’da 9, Basra’da 3 ve Musenna’da 1 kişi yaşamını yitirdi. Olaylarda çoğu açılan ateş ve atılan gaz kapsülleri nedeniyle olmak üzere aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 2 bin 312 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında Iraklı bir televizyon kanalı muhabiri bulunuyor. 

Irak hükümeti tarafından ise şu ana kadar resmi olarak bir rakam yayınlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu