GenelIrak Gerçekleri

Irak’ta ABD’ye karşı silahlı ayaklanma uyarısı

Irak meclisinde İran’a yakın direniş gruplarla Mukteda es-Sadr’a bağlı Sairun Koalisyonu, ABD ile Irak arasındaki güvenlik anlaşmasının sonlandırılması ve ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için karar aldırmaya çalışıyor. Mecliste mart ayında başlayacak oturumlarda bu konunun ana gündem maddeleri arasında yer alacağı ifade ediliyor.

Şİİ GRUPLARDAN ABD’YE TEPKİ

İran’a yakın siyasi ve direniş liderlerinden son günlerde ABD’nin Irak’taki askeri varlığıyla ilgili açıklamaların da ardı arkası kesilmedi.

Haşdi Şabi komutanlarından ve meclisteki Bina Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri, ABD’nin Irak’taki askeri varlığını “meydan okuma” olarak nitelendirdi.

Direnişçi lider, Irak topraklarının başka ülkeye saldırı amaçlı kullanılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Irak, Suudi Arabistan dahil başka hiçbir ülkeye karşı saldırı yeri olamaz. Anayasa, yabancı askeri varlığı reddediyor.” diye konuştu.

Meclisin bir diğer büyük grubu Reform ve İmar Koalisyonu’nun lideri Ammar el-Hekim de İran’ı savunarak, “Topraklarımızın komşu ülkelerden intikam alınması için kullanılması tutumu ulusal çıkar ve güvenliğimizi hedef almaktır.” açıklaması yaptı.

İran’a yakın direniş gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays el-Hazeli de ABD askerlerine karşı koymaya hazır olduklarını belirtti. Hazeli, yerel medyaya yaptığı açıklamada, “ABD askerlerini karanlık bir gecede ülkemizden çıkarabiliriz.” ifadesini kullandı.

Irak’ta halkın en büyük dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani de Trump’ın açıklamalarına karşı, “Başka ülkelere zarar verme noktası olmayı kabul etmeyiz.” yanıtı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu