GenelIrak Gerçekleri

Irak’ta Hüseyin Şehristani vekaleten dışişleri bakanlığına tayin edildi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Enerjiden sorumlu danışmanı Hüseyin Şehristani’yi vekaleten dışişleri bakanlığına atadı.

Sumeriye televizyonuna açıklama yapan bir kaynak, Zebari’nin Mesud Barzani’nin çağrısı ile kabineden ayrılmasından sonra Hüseyin Şehristani’nin vekaleten dışişleri bakanlığına tayin edildiğini açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak hükümetindeki Kürt bakanlardan kabineyi terk etmeleri çağrısında bulunmuş Kürt bakanlar da dün Başbakan Nuri el-Maliki’yi Kürdistan Bölgesi’ni tehdit etmekle suçlayarak kabineden çekildiklerini açıklamıştı.

Mesud Barzani’nin Basın Danışmanı Kefah Mahmud, “Irak hükümetindeki Kürt bakanlar, kendilerini izinli sayıyor ve bu izin Bağdat ile Erbil arasındaki durum netleşinceye kadar da devam edecek” dedi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Erbil’in IŞİD’çi ve Baasçı teröristlerin karargahı haline gelmesi karşısında sessiz kalamayız” demiş ve Kürdistan Bölgesi güvenlik yetkililerinden Erbil’den Baasçı ve el-Kaideci unsurları temizlemelerini istemişti.

Dışişleri Bakanlığından ayrılan Hoşyar Zebari, Kürt siyasi gruplarının Başbakan Maliki’nin açıklamalarına tepki olarak Irak hükümetine tüm katılımı askıya aldığını söyledi.

Zebari’nin ayrılması üzerine Başbakan Nuri el-Maliki’nin enerjiden sorumlu yardımcısı Hüseyin Şehristani’yi vekaleten dışişleri bakanlığına atadığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu