GenelSuriye Dostları

Irak’ta ki aşiretler IŞİD teröristlerini Ramadi’den kovdu

Irak ordusunun tansiyonu düşürmek üzere Felluce ve Ramadi’den çekilmeye başlaması üzerine bölgeyi ele geçirdiğini ilan eden IŞİD’e karşı yerel aşiretler sert tepki verdi.

Irak’ın Enbar vilayetindeki bir polisin aktardığı bilgiye göre; bölgede hükümet karşıtı protesto gösterilerine başlayan aşiretlere ordunun müdahalesi sonrasında başlayan silahlı çatışmalardan sonra ordu, gerilimi düşürmek adına geri çekilmeye başlamış fakat el-Kaide’ye bağlı Irak-Şam İslam Devleti örgütü boşluktan faydalanarak bölgeye yoğun bir çıkarma yapmıştı. IŞİD’in bölgeye geldiğini gören aşiretler, yoğun bir saldırı neticesinde IŞİD mensuplarını bölgeden çekilmeye mecbur bıraktıkları belirtildi. İddiaya göre Elbu Elvan aşireti, bu sabah saatlerinde IŞİD’e bağlı birlikle çatışmaya girdi ve bir polis karakolunu IŞİD’in elinden almayı başardı.

Polisin aktardığı bilgiye göre “aşiret üyeleri silahlı grubu bir an önce çekilmek zorunda bıraktılar. Öyle ki örgüt mensupları safları dağılınca nereye kaçacaklarını şaşırdılar. Aşiret üyeleri ise, olası acil durumlar için bölgeye yayıldılar.”

Öte yandan Irak İçişleri Bakanlığı bu bağlamda, IŞİD emirliğinin Musul’daki komutanının öldürüldüğünü duyurdu.

Kısa adı IŞİD olan Irak-Şam İslam Devleti Örgütü, 2013 yılının Mayıs ayında Irak el-Kaidesi olarak bilinen “Irak İslam Devleti” adını bir kenara bırakmış ve Suriye’deki varlığını sebep kılarak Suriye’yi de kapsayacak şekilde bir emirlik kurma yoluna gitmişti. El-Kaide lideri Şeyh Eymen Zevahiri’nin bu noktadaki yasaklamalarına aldırmayan IŞİD, kendisine mensup olmayan diğer el-Kaide savaşçıları tarafından yoğun şekilde eleştirilse de halen el-Kaide’ye biat etmiş ve biatı kabul edilmiş bir örgüt olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı