GenelSuriye Dostları

İran, ABD İHA’sının ihlalini BM Güvenlik Konseyine taşıdı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hukuk İşlerinden sorumlu yardımcısı Gulam Hüseyin Dehgani, ABD casus İHA’sının İran hava sahasını ihlal etmesi ile ilgili İran’ın şikayetini BM Güvenlik Konseyine sunduğunu bildirdi.

Dehgani, İRNA’ya yaptığı açıklamada, İran’ın BM Bildirgesinin 51. Maddesi gereği şikayette bulunduğunu belirterek, mektupta bu gibi olayların tekrarlanması durumunda İran’ın her şekilde yapılan saldırıya karşılık vermeyi hakkı olarak gördüğünün altının çizildiğinin ifade edildiğini söyledi.

Dehgani, ‘’Amerika, İHA’nın İran hava sahasına girmediğini iddia etmekte fakat bunu ispat edemez zira bu İHA, İran topraklarında hedef alınmıştır. Görüntülerle ilgili belgelerimiz de bunu ispat etmektedir‘’ dedi.

Geçen hafta bir Amerika’nın casus İHA’sı İran hava sahasını ihlal etmiş ve İran Devrim Muhafızları ordusuna bağlı uzay hava karargahı güçleri de sözkonusu İHA’yı düşürmüştü.

Dehgani açıklamasında ayrıca Amerika’nın İran’a yönelik gıda ve ilaçla ilgili yaptırımının da BM’ye aykırı olduğunu belirterek kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı