Suriye Dostları

İran: ABD’nin iktisadi terörü, uluslararası despotluktur

İran karşıtı hazırlanan kararname taslağını ele alan üçüncü komitenin oturumunda konuşan Hasaninejad, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı iktisadi teröre işaretle, İran milleti Amerika’nın iktisadi savaşına karşı insan hakları ilkelerini korumaya çalıştığını belirtti.

Amerika’nın İran milletine karşı iktisadi terörü özellikle bu milletin en kırılgan kesimlerini kasıtlı ve illegal bir şekilde etkileyerek en temel insan haklarını ihlal ettiğini kaydeden Hasaninejad, Amerika’nın iktisadi terörü İran milletini gıda, eğitim, sağlık ve hayat haklarından mahrum bıraktığını ve güdümlü ve acımasız olarak kanser ve genetik hastalıklara yakalanan çocuklar başta olmak üzere insanların sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

İran’ın BM temsilcisi Hasaninejad, kararname taslağını hazırlayanların esas amacı İran korkusunu yaymak olduğunu belirterek, Amerika ve müttefikleri utanmadan terörist ve bölücü örgütlerle iş birliği yaparak İran’da şiddet ve yıkımı kışkırttıklarını kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti hiç bir zaman bu komitede insan hakları meseleleri yüzünden gündeme gelmediğini ifae eden Hasaninejad, insan hakları meselesi, İran milletine dayatılan azami baskıların bir parçası olarak kullanıldığını belirtti.

Hasaninejad BM üyelerinden bu zümreye insan haklarını İran’a karşı bir silah olarak kullanmalarına müsaade etmemelerini istedi.

Kanada’nın hazırladığı ve Amerika’nın desteklediği İran karşıtı insan hakları kararnamesi Çarşamba günü üçüncü komitede zayıf bir çoğunlukla onaylandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı