GenelSuriye Dostları

İran, Ankara ve Şam arasında arabuluculuğa hazır

İran İslam cumhuriyetinin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi dün akşam yaptığı açıklamada, Astana süreci garantörlerinden biri olan İran’ın hali hazırda Ankara ve Şam arasındaki İdlib konusundaki ihtilafın çözümü için arabuluculuğa hazır olduğunu duyurdu.

İRNA’nın bildirdiğine göre Mecid Taht Revançi İdlib ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin oturumunda söz konusu ilin durumunun vahim olduğuna işaretle krizin kontrol dışı çıkmasını engellemek gerektiğini söyledi.
Taht Revançi İdlib’de terörizm ile mücadeleye vurgu yaparak operasyonların sivilleri en fazla koruyarak gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.
İran’ın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi ayrıca yakın bir gelecekte Tahran’da düzenlenecek olan Astana süreci oturumunun Suriye’nin durumunu ele almak için en iyi fırsat olduğuna da işaretle, teröristlere İdlib’deki konumlarını güçlendirmelerine ve bu ilin teröristlerin güvenli sığınağı olmasına, böylece daha çok sivili öldürerek yine onların bir çoğunu rehin almalarına izin vermemek gerektiğini ifade etti.
Taht Revançi uluslararası toplumun tamamen uyanık olarak koruma konusunda siviller ve teröristlerin yer değiştirilmemesine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
İran’ın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi ayrıca halihazırda İdlib’deki durumun sadece siyasi yollardan çözülebileceğini belirterek tüm tarafların Suriye’nin milli egemenliği, toprak bütünlüğü, vahdeti ve siyasi bağımsızlığına saygı duyması gerektiğine vurgu yaptı.
Suriye’de teröristlerin son üssü sayılan İdlib ilindeki durum son günlerde Türkiye güçlerinin bölgede bulunması nedeni ile gerginleşmiş bulunuyor.
Rusya’nın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vasili Nebenziya da söz konusu oturumda Suriye hükumetinin İdlib ilinde teröristlerle mücadele etmeye hakkı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu