GenelSuriye Dostları

İran: Askeri müdaheleler terörizmin yayılmasına neden oldu

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, askeri müdahelelerin terörizmin yayılmasına neden olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İngiltere Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı ile yaptığı görüşmede Irak, Suriye, Libya ve Yemen krizlerine değinerek, adı geçen ülkelerdeki krizlerin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve bu hususta tercihli yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, bölge gelişmelerine yönelik askeri müdahelelerin sadece sorunları artırıp radikalizm ile terörizmin daha da yaygın bir hale gelmesine sebep olduğunu söyleyerek, özellikle de Yemen’de şiddete başvurmanın terör örgütlerinin faaliyetlerine zemin hazırladığını belirtti.

İngiltere Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sir Mark Lyall-Grant da bu görüşmede, İran ve Batı arasında varılan nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede büyük rol oynadığını söyledi.

Sir Mark Lyall-Grant, terör örgütlerinin Ortadoğu’daki varlığının büyük bir güvensizlik ve istikrarsızlığa yol açtığını ve bölge gelişmelerinin çözümü konusunda İran gibi ülkelerin büyük önem taşıdığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu