Suriye Dostları

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı: 3 hafta içinde Erak Reaktörünün ikinci bölümü çalışmaya başlayacaktır

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, gelecek 2-3 hafta zarfında Erak reaktörünün ikinci kısmının faaliyete başlayabileceğini bildirdi.

Salihi yaptığı açıklamada, ‘’Gelecek 2-3 hafta zarfında Erak Ağır Su Reaktörünün ikinci kısmının faaliyete başlayabilecektir. Son 4 yılda İranlı uzmanlar reaktörü çalışabilecek konuma getirdiler ve eksik olan kısımları da tamamlandı. ‘’ dedi.

Salihi, Buşehr reaktörünün 2 ve 3. ünitelerinin durumu ile ilgili, bu ünitelerin iki yıldan beri yapımına başlandığını ve ikinci reaktörün 6 ve 3. reaktörün de 8 sene sonra faaliyete başlayacağını söyledi.

Salihi, Buşehr 2 reaktörünün proje bedelinin 10 milyar dolar olduğunu ve bunun İran’ın en büyük projesi olduğunu söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, ‘teknik açılardan taahhütlerin azalması nükleer anlaşmanın çiğnenmesi manasına gelmediğini ve nükleer anlaşmanın eski durumuna dönmenin imkan dahilinde olduğunu’ belirterek, ‘Bu durumun ancak nükleer anlaşmadaki diğer tarafların İran’a karşı taahhütlerini yerine getirmeleri halinde mümkün olacağını’ söyledi.

Bilindiği gibi, ABD’nin 8 mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından Avrupa ülkeleri her ne kadar İran’a anlaşmadaki taahhütlerini yerine getireceklerini bildirmiş olsalar da uygulamada yerine getirmediler ve İran da,  anlaşma çerçevesinde bazı taahhütlerini azaltma kararı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı