GenelSuriye Dostları

İran BM Temsilcisi: Suriye’nin daveti olmadan Suriye’ye giden yabancı güçler Suriye’yi terk etmeli

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu oturumunda konuşan İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi İshak Al Habib, Suriye’de yıllar süren çatışmaların ardından, krizin sona ermesi için dünya toplumu tarafından siyasi sürecin desteklenmesini istedi.

Habib, dünya ülkelerinin Suriye’nin onarılması ve mültecilerin ülkelerine dönmelerine destek vermeleri gerektiğini vurgulayarak, Suriye yönetiminin izni olmadan bu ülkede olan yabancı güçlerin Suriye’den çıkmaları gerektiğini belirtti.

Suriye kaderinin sadece Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Habib, diğer ülkelerin Suriye’de siyasi süreci kolaylaştırmaları ve Kendi görüşlerini Şam yönetimine dikte etmeye yönelik her türlü çalışmadan sakınmaları gerektiğini söyledi.

Astana süreci garantör ülke dışişleri bakanlarının son Cenevre görüşmelerini ve Birleşmiş Milletler genel sekreteri Suriye özel temsilcisi ile görüşmelerine değinen İshak Al Habib, Suriye anayasa komitesinin kurulması bağlamında ilerlemelerin sağlandığını, bu alandaki çalışmaların azimle sürmesi gerektiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi ayrıca halihazırda Suriye’ye uygulanan yaptırımlara değinerek yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump; Suriye’de IŞİD yendiklerini ve ABD askerlerinin tamamının eve dönme zamanının geldiğini açıkladı.

Trupm’ın açıklaması sonrası Washington’dan yapılan açıklamada; ABD askerlerinin tamamının Suriye’den çıkmaları için planlama yapıldığı belirtildi.

Trump’ın açıklamasından sonra ABD Savunma Bakanı Mattis istifa edeceğini Trump’ın kendi fikirleri ile uyumlu birini bakan seçmesini istediğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu