GenelSuriye Dostları

İran, BM’nin Suriye kararını keskin bir dille eleştirdi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; BM Genel Kurulunun son olarak Suriye’ye ilişkin aldığı kararı keskin bir dille eleştirerek; bu kararın bir kısım Arap ve batılı ülkelerin uluslararası arenalarda çelişkili politikaları ve çifte standartlı kriterleri sonucunda geldiğini belirtti.

Nikaragualı mevkidaşı Samuel Santos ile bugün Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Salihi; bir kısım batılı ve Arap ülkelerin kendi çıkarları ve çifte standartlı politkaları çerçevesindeki eleştirilerden birinin, Suriye’deki durumlara ilişkin muameleleri olduğuna dikkat çekti.

Salihi; dünyadaki hegemonya ülkelerinin başkalarına karşı nasıl mantıklı, insani ve bilgeli yöntemlerle davranacağını öğrenmediğini belirterek, bir kısım ülkelerin diğer halklara karşı dayatma ve kendini üstün görme yöntemleriyle hareket ettiğinin altını çizdi.

Dünyada bağımsız, egemen, onurlu ve mücadeleci halkların var olmaya devam edeceğine vurgu yapan Salihi, bu halkların söz konusu ülkelere karşı mukavemet ve ısrarla direneceğini ifade etti.

Salihi; bir kısım batılı yetkililerin yaptıkları açıklamaların genelde durumları gerginleştirme amacı taşıdığını ve bu açıklamaların daha çok medyatik olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi; bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması bağlamında tüm dünyada harcanan çabalarla ülkesinin işbirliğine hazır olduğunu ifade ederken, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla bölge ülkeleriyle dayanışma içinde olma hazırlığını belirttiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu