GenelSuriye Dostları

İran, Camp David bildirisine tepki gösterdi

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, Camp David oturumunun kapanış bildirisini, bu konferansa katılan ülkelerin tutumları ve söylemlerinde saldırılarının açık göstergesi olarak niteledi.

Merziye Efhem, Camp David’de düzenlenen konferansın kapanış bildirisinde İran’la ilgili yer alan ifadelere tepki göstererek, İran’ın bölgesel sorunların çözümünde her zaman askeri yöntemlerden kaçınılması gerektiğini ve sorunların siyasi yolla halledilmesine vurgu yaptığını bildirdiğini dile getirdi.

Efhem, Yemen’e dışarıdan bir askeri saldırının, Yemen’in toprak bütünlüğünün hiçe sayılması ve bunun da Amerika’nın desteği ile gerçekleşmiş ve de uluslar arası kanunların çiğnenmesi olduğunu belirterek, hatta bu durumun Camp David bildirisinin bir çok maddesiyle de örtüşmediğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Camp David konferansına katılan ülkelerin söylemleri ve uygulamalarına daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Efhem, İran’ın bölgede huzursuzluğa neden olduğuna dair iddia planlarını da reddederek, bu gibi tekrarlanan iddiaların bölgenin gerçekleriyle örtüşmediğini ve bölge gerçeklerinin de bu iddiaları yalanladığını gösterdiğini söyledi.

İran’ın komşu ve bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler içinde olmaya önem verdiğini belirten Merziye Efhem, Arabistan’ın Yemen’e saldırısına işaretle, terörizmle mücadele yerine komşu ve kardeş bir ülkenin altyapılarını yok edenlerin, sivilleri öldürenlerin, askeri girişimle bölgenin huzur ve güvenliğini yok edenlerin, bölgenin güvenliğini tehlikeye atanların başkaları hakkında yargılama haklarının olmadığını bilmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu