Genel

İran, Cenevre-2’ye katılmasıyla ilgili her tür ön şartı reddediyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif dün Lübnan’da katıldığı basın toplantısında, yakında Lübnanlı bütün grupların işbirliğiyle bu ülkede yeni bir kabine kurulması temennisinde bulundu.

Bölgedeki bazı ülkelere yönelik gezi turuna başlayan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Beyrut ziyaretinde Lübnanlı mevkidaşıyla birlikte katıldığı ortak basın toplantısında, Lübnan’ı dost ve kardeş ülke ve aynı zamanda Siyonizm karşısında büyük direniş sembolü olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Zarif daha sonra, bölge ve dünya boyutunda ortak bir kriz ve sorunla karşı karşıya olduğumuzu ifade ederek “Bu ortak sorunun giderilebilmesi ve terörle aşiretçilik illetine engel olabilmek için bölgedeki bütün ülkelerin ortak çabalarda bulunmaları gerekiyor” dedi.

Zarif açıklamalarının devamında bir muhabirin, İran’ın Suriye’yle ilgili Cenevre-2 konferansına katılmasına ihtimal verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine “Suriye’nin sorunu ancak bu ülkenin kendi halkı tarafından çözülebilir. Yabancı ülkeler sadece katkıda bulunurkar. Ama onlar Suriye halkına ne yapmaları gerektiğine dair şart koşamazlar. Biz de Cenevre-2 konferansına katılmamız konusunda hiçbir ön şartı kabul edemeyiz. Başka ülkelere yapıldığı gibi bize de saygıyla davet yapılırsa bu konferansa katılırız” şeklinde karşılık verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı