GenelSuriye Dostları

İran cumhurbaşkanı, Katar Emiri ile bölge meselelerini görüştü

İran cumhurbaşkanı, bölgede terör grupların faaliyetlerinin bölgedeki hiçbir ülkenin yararına olmadığını söyledi.

Hasan Ruhani bölgede terör ve teröristlerin faaliyetlerinin arttığına işaretle, tüm bölge ülkelerinin terörizm olayında acı çektiğini, zira terörist grupların faaliyetlerinin bölgedeki hiçbir ülkenin yararına olmadığını, üstelik ülkeler arası ilişkilerin güçlenmesi ve bölgenin kalkınması için büyük bir engel olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinin bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşam Katar Emiri ile yaptığı telefon görüşmesinde bölgede huzur ve istikrarın sağlanmasına vurgu yaparak, mübarek Ramazan ayının Müslümanlar arasında dostlukları pekiştiren ay olduğunu ifade ederek, mübarek Ramazan ayında İslam ülkelerinde çatışmaların durması ve bir an önce istikrar ve huzurun sağlanması gerektiğini belirtti.

İran cumhurbaşkanı tüm ülkelerde ve özellikle Yemen’de savaş mağdurlarına yardım ulaştırılmasına vurgu yaparak, ülkelerden bölge sorunlarının çözümlenmesi ve mağdurlara yardım ulaştırmalarını istedi.

Yapılan telefon görüşmesinde Katar Emiri şeyh Tamim bin Hamd Al-ı Sani de mübarek Ramazan ayı dolayısı ile cumhurbaşkanı Ruhani’yi tebrik ederek, İslam inkılabına sıcak selamlarını iletmesini istedi ve İran İslam cumhuriyeti ile Katar ilişkilerinin tarihi ve güçlü olduğunu, Doha’nın bu ilişkilerin daha da güçlenmesini istediğini ifade etti.

Şeyh Tamim bin Hamd Al-ı Sani bazı konularda görüş ayrılıkların olabileceğini, fakat İran ve Katar’ın iki dost, kardeş ve komşu olarak bu engelleri aşabileceğini söyledi.

Katar Emiri ayrıca başta Yemen, Irak ve Suriye olmak üzere bölge münakaşaları ve krizlerin çözümlenmesi için, mevcut çatışmalar yerine diyaloğun tercih edilmesi gerektiğini, İran ve Katar dışişleri bakanlıkların, ilişkileri güçlendirmekle iki ülke ve bölge halkı çıkarlarını korumak için tüm çözüm yollarını ele almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı