GenelSuriye Dostları

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Bölgede IŞİD’in ana üsleri yok edildi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Sistan ve Belucistan vilayetine bağı Zabil’de bölge sakinlerine hitaben bir konuşma yaptı.
Ruhani konuşmasında; Sistan ve Belucistan halkının İran ve İslam Devrimi tarihi boyunca her daim aziz olduğunu ve İran’ın doğu sınırlarını koruma gibi ağır bir sorumluluğu üstlendiğini vurguladı.
Sistan ve Belucistan’ın İran ve İslam’ın Hindistan yarımadasına mesajını taşıyan toprak olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı; bu bölgenin etnik ve mezhebi çeşitliliğine, bu toprakların büyük insanlar, alimler, şehitler ve Irak’ta Şiisi, Sünnisi ve Kürdü’yle halkın emriyle teröristlere karşı kıyam ettiği Ayetullah Sistani’nin memleketi olduğuna dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı “Vahdet Haftası”na da işaretle, bugün Peygamber Efendizmiz (sav)in azameti, ismi, kültürü ve İslam kültürünün her zamankinden ziyade insanları mutluluğa götürebilecek rehber olduğunu kaydetti.
İran halkının kendi birliğini iyi koruyarak, her yere sızan teröristlerin ülkeye girmesine engel olduğunu belirten Ruhani, bölge genelinde etnik, mezhep temelli anlaşmazlıklar ve terörizm sızarken İran’ın ılımlı İslam nedeniyle anlaşmazlık ve ihtilafa prim vermediğini vurguladı, şiddetin İslam ile hiçbir alakası olmadığını ifade etti.
ABD ve İsrail’in bölge için şom planlar hazırladığına işaret eden Cumhurbaşkanı, onların terörizmi Irak ve Suriye’den Orta Asya, İran ve İslam dünyasına yaymaya, İslam medeniyetini yok etmeye, İslam’ın simasını tahrip etmeye, bölgede İsrail’i takviye etmeye çalıştığını ancak uyanık bölge milletlerinin ordularıyla ve başka ülkelerin yardımıyla teröristleri yok etmeyi başardığını ve bundan mutlu olduklarını kaydetti.
Ruhani, İslam ülkeleri arasında birlik ve işbirliğini desteklediğine temasla, İslam ülkelerinin birbiriyle birleşmesini istediklerini ve her daim bölge genelinde tüm Müslümanları destekleyeceklerini kaydetti.
Cumhurbaşkanı konuşmasında; İran, Afganistan, Pakistan, Umman ve diğer komşuların güvenliği, kalkınması ve güçlü olmasını, tüm bölge ülkeleriyle kardeşçe ve samimi ilişki kurmak istediklerini belirterek, “Eğer bazıları bizden uzaklaştıysa, kabahat kendilerinde” ifadesini kullandı.
Ruhani ayrıca, İran ile komşu ülkeler, Arap ve İslam dünyası arasında mesafe olmasına karşı olduklarını belirterek; “Eğer bazı ülkelerde prensler arasında kavga ve savaş varsa, bu bizim suçumuz değil, eğer bazı ülkeler 3 yıldır kendi komşusunu bombalıyor ve bir yere varamıyor, yıllardır IŞİD’e yardım etmek suretiyle kendince bölgede etkinlik sağlamaya çalışıyor olmasına rağmen yeniliyor ve IŞİD’in temelleri yıkılıyorsa, bundan biz suçlu değiliz.” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu