SURİYE

İran Cumhurbaşkanı Ve Arkadaşlarının Şehadetleri Nedeniyle İran’ın Şam Büyükelçiliği’nde Anma Töreni Düzenlendi

İran’ın Şam Büyükelçiliği bugün bir anma töreni düzenleyerek, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin emir Abdullahiyan ve arkadaşlarının, büyükelçilik binası önünde seyahat ettikleri helikopterin düşmesi sonucu şehit olmaları nedeniyle taziyelerini iletti.

Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ taziyelerini sunarken, taziye defterindeki konuşmasında şunları söyledi: “Kendi adıma ve Halk Meclisi üyeleri adına en derin başsağlığı dileklerimi, en içten kardeşlik duygularımı sunuyor, İran halkına yaşadıkları sıkıntıdan dolayı en içten dualarımı iletiyor, onlara sabır ve teselli diliyor, Allah’tan onları rahmetiyle doldurmasını ve onları geniş cennetinde barındırmasını niyaz ediyorum.”

Sabbağ ayrıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye ile İran arasındaki ilişkilerin genişlediğini ve devam ettiğini, bizi İran halkıyla büyük ve büyük bağlarla bağladığını da doğruladı.

Buna karşılık Vakıflar Bakanı Muhammad Abdulsettar El Seyid başsağlığı dilerken, ‘’Üzüntü ve üzüntü sadece kardeş ve dost İran halkının değil, başta Suriye olmak üzere tüm ülkeleri kapsamaktadır” dedi.

Turizm Bakanı Mühendis Muhammad Rami Martini, yaralı kişinin Suriye ve İran’daki bizden biri olduğunu, Suriye’nin tüm kurumlarıyla İran’ın sadık bir müttefiki ve dostu olarak kalacağını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mühendis Suheyil Abdullatif ve Elektrik Bakanı Mühendis Ghassan Al-Zamil, İran halkının bu sıkıntıyı aşması için dualar yöneltti.

Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Buseyna Şaban da başsağlığı dileklerini ileterek, benzer bir açıklama yaparak, merhum iki kişinin samimi ve dürüst olduklarını, meslek hayatları boyunca tüm dünyada hakikati, barışı ve adaleti tesis etmek için çalıştıklarını kaydetti.

İran’ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, yaşanan bu acı olay nedeniyle İran halkına, direniş eksenindeki ülkelerdeki tüm halklara ve tüm özgür dünya halklarına başsağlığı dileyerek, bu büyük kayıplara rağmen İran’ın istikrarlı bir hükümete sahip olduğunu, ülkesinin bu zorlu süreci aşarak yoluna tüm gücüyle devam edeceğini, direnişi savunma hedefine devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu