GenelSuriye Dostları

İran Devrim Muhafızları Başkomutanı: Barış sırf müzakereyle elde edilemez

İran Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı Tümgeneral Caferi, Tahran’da yaptığı bir konuşmada, “Sert bir dille konuşan düşmanlarla karşı karşıyayız, bu yüzden onlarla farklı şekilde konuşmalıyız” dedi.

Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı Tümgeneral Caferi, Tahran’da yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirerek, “İran, bölgenin güvenliği yönünde izlediği politikasında İslam’ın birliği ve bölge halkının menfaatlerini esas alarak başarılı olmuştur. Günümüzde düşmanların bunu itiraf etmekten başka çaresi olmadığı için İran’ın temel ilkeleriyle uyum sağlamalı. Gerçi onlar bunu kolyalıkla kabul etmeyerek terör destekçisi gibi boş iddialarla faaliyetlerimizi zedelemeye çalışacaklar” ifadelerinde bulundu.

Güç açısından İran’ın bölgedeki üstünlüğünün İran halkının ulusal sermayesi olduğunu belirten Tümgeneral Caferi, bunun İran’ın güvenliği için çok daha büyük bir önem taşıdığına dikkati çekti.

Bölgedeki son gelişmelerle farklı aktörlerin davranışlarını göz önünde bulundurarak sadece güçlü ülkelerin kalıcı güvenliği elde edebileceğini aktaranTümgeneral Caferi şöyle konuştu: Sert bir dille konuşan düşmanlarla karşı karşıyayız, bu yüzden onlarla farklı şekilde konuşmalıyız.

Tümgeneral Caferi, Suudi Arabistan yönetiminin sergilediği tutumlarına da değinerek, “Halihazırda bu ülke bir terör devletine dönüşmektedir. Kanaatimce Suudiler bölgenin en güçlü devleti doğrultusunda daha fazla çaba sarf etmemeli zira başkalarını zahmete sokarak kendilerini de rezil ediyorlar” şeklinde konuştu.

Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı sözlerini şöyle tamamladı: Bazıları bizim dünyayla etkilişim yolundan uzak olduğumuzu öne sürüyor. Halbuki onlara yüksek sesle Devrim Muhafızları’nın barıştan yana olduğunu bildirmek istiyorum. Fakat barış sırf müzakereyle elde edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu