Genel

İran Devrim Muhafızları Suudilere ait tekneyi sınır ihlalinde bulunduğu için durdurdu

İran içişleri bakanlığı sınır işleri genel müdürü Mecid Agababai, dün Arabistan’a ait bir teknenin İran devrim muhafızları ordusu deniz güçleri tarafından Fars Körfezi sularında İran sınırlarına girdiği gerekçesiyle durdurulduğunu bildirdi.

Mecid Agababai, sözkonusu teknede 4 Hindistanlı personel olduğunu ve teknenin Farsi adasının batısında 4 mil İran sınırlarına girdiğini ve bundan dolayı teknenin kanuni işlemler için İran deniz güçleri komutanlığına teslim edildiğini bildirdi.

Teknedeki 4 kişinin de tutuklandığını ve sorgulanmalarının devam ettiğini belirten Agababai, İran ordusu ve emniyet güçlerinin, sınırlarını korumayı en önemli görev olarak bildiğini ayrıca İran’ın Fars Körfezi’ndeki komşularına saygı duyduğunu ama kimseye İran sularının ihlaline uluslararası kanunlar gereği izin vermeyeceğini ve sınırları ihlal edenlere karşı da gereğinin yapılacağını söyledi.

İran devrim muhafızları deniz devriye güçlerinin bu kanuni girişimi, son zamanlarda Suudi sahil güvenlik güçlerinin, dalgalardan dolayı kendi yolundan çıkarak Suudi Arabistan sularına geçen İran’a ait iki balıkçı teknesine ateş etmeleri ve balıkçılardan birinin hayatını kaybetmesinin ardından yaşanmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu