GenelSuriye Dostları

İran dışişleri bakanı: Batı, Suriye’den istediğini alamadı!

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye’nin huzur ve sekinet zamanlarına doğru ilerlemesinin önünde hiçbir engel olmadığını söyledi.

Salihi bugünkü meclis toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye halkının düşmanlarının ülkede bir iktidar boşluğu oluşturabileceğini düşündüklerini ve böylelikle ülkeyi istedikleri gibi yönetebileceklerini ve olayları istedikleri gibi yönlendirebileceklerini düşündüklerini fakat Suriye’de Batı destekli silahlı grupların oynadığı oyunun tutmadığını söyledi.

Suriye’de iki farklı muhalefet grubu olduğunu da belirten Salihi, bu gruplardan bir tanesinin haklı talepleri olduğunu ve bu taleplerin muhakkak karşılanması gerektiğini söylerken diğer grubun gerek Batılı ülkelerin gerekse belli başlı bazı ülkelerin desteğini arkasına almış ağır silahlarla donanmış ve ülkede iç savaş çıkarmaya niyetli kişilerden müteşekkil olduğunu belirtti.

Salihi ayrıca Suriye’de barış ve huzur ortamının sağlanması için hükümet ile muhalifler arasında siyasi bir müzakere ortamının oluşturulması noktasında İran’ın her zaman hazır beklediğinin altını bir kez daha çizerek; muhaliflerin farklı hedefler doğrultusunda ilerlediğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı