Genel

İran Dışişleri Bakanı Erdoğan ile Suriye krizini görüştü

Türkiye Başbakanı ve İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı arasında yapılan görüşmede Suriye krizinin siyasi yolla çözülmesi yönünde vurgu yapıldı.

Mehr haber ajanının bildirdiğine göre, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İstanbul’da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerk görüş alışverişi yaptı.

Bu görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden ve işbirliklerin sahaların genişlemesinden memnuniyetlerini dile getiren taraflar Erdoğan’ın Tahran’a seyahatı hususnda görüş alışverişinde bulunuldu.

Taraflar ayrıca 2015 yılına kadar 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak amacıyla bütün kapasitelerin kullanılmasına ve ticaret faaliyetlerin önünde var olan angellerin kaldırılmasına vurgu yaptılar.

Zarfi ve Erdoğan ayrıca yakın gelecekte Türkiye’de düzenlenecek Karma Ekonomik Toplantısı’na olumlu yaklaştıklarını dile getirdiler.

Bu görüşmede başta Suriye, Irak, Afganistan ve Mısır olmak üzere Suriye krizine karşı ortak tutum sergilenmesine ve de krizin siyasi yolla çözülmesi yönünde vurgu yapıldı.

Zarif, Cumhuraşkanı Ruhani ve Birinci Yardımcısı Cihangiri’nin sıcak selamlarını Erdoğan’a iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı