GenelSuriye Dostları

İran dışişleri bakanı: İran, Mali’de yaşanan krizi çözmeye hazırdır

İran Dışişleri Bakanı Salihi, bu ülkenin Mali’de yaşanan krizi çözmeye hazır olduğunu belirtip, Mali’de huzur ve istikrar ortamı kurulması gerektiğini vurguladı.

Afrika Birliği 20. Zirve toplantısına katılmak üzere Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya giden Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün bu kente varır varmaz havaalanında konuşurken batılı kimi ülkelerin Mali’ye askeri müdahalede bulunmaları konusuyla ilgili bir sorusu üzerine, Burkina Faso’nun bu konuda Avrupa Birliği tarafından arabulucu olmakla sorumlu olduğu, ayrıca kendisinin de en son Burkina Faso Dışişleri Bakanıyla son görüşmesine değinerek “Biz Bağlantısızlar Hareketi Başkanı olarak Mali’de sorunların daha fazla derinlere inmeden bu ülke krizinin çözüme kavuşturulmasına yardımcı olmaya hazırız. Mali’de kan dökülmesinin bir an önce durdurulması lazım” dedi.

Dışişleri Bakanı Salihi daha sonra, mevcut şartlarda Mali halkından büyük sayıda insanların göçe zorlanıp komşu ülkelere sığındıklarını hatırlatıp “Mali’de güvenlik ve istikrar ortamının bir an önce sağlanması gerekiyor. Dünya topluluğunun maslahatına olan şey budur çünkü” diye vurguladı.

Salihi ayrıca, İran İslam Cumhuriyetinin Bağlantısızlar Başkanı olarak Mali krizinin çözümüne yardımcı olmak için hazırlık ilanında bulunmasının Benin Cumhurbaşkanı ile Burkina Faso Dışişleri Bakanı tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı