GenelSuriye Dostları

İran Dişişleri Bakanı, İran’a gelen Umman Dişişleri Bakanıyla birlikte Suriye gündemiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; Suriye’nin maruz kaldığı durumların dış amaç ve çıkarların sağlanmasına hizmet ettiğini ve kesinlikle Suriye halkının çıkarlarına hizmet etmediğini belirtti.

Ummanlı Mevkidaşı Yusuf Bin Ulevi ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında Salihi; dış tarafların Suriye’de çıkarlarını ve hedeflerini sağlamak için her şeyi mubah kıldıklarına dikkat çekti.

Salihi; belirli siyasi hedefler doğrultusunda uluslararası bir seferberliğin varlığının her kes tarafından bilindiğine işaret ederek, başka ülkelerdeki benzer durumlardan kimsenin söz etmediğini söyledi. Salihi; bu bağlamdaki çifte standartlı politikanın dar çıkarlar ve siyasi hedeflerin varlığını net bir şekilde ortaya koyduğunu ekledi.

Suriye’deki krizin Suriyelilerin diyalog masasına oturmaları ve ülkelerinin geleceğini belirlemeleri aracılığı ile çözülmesi gereğinde İran’ın tutumunu bir kez daha belirten Salihi; gerçek bir muhalefetin hiç bir zaman ülkesini yıkıp parçalamaması gerektiğinin altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanı; Suriye halkının, kimlerin yanında kimlerin de karşısında olduğunu çok iyi bir şekilde idrak etmiş olduğuna dikkat çekerek, bu halkın hükümetle birlikte teröristlere ve işbirlikçi silahlılara karşı el ele mücadele ettiğine vurgu yaptı.

Teröristlerin Suriye’de fabrikaları yağmaladıklarını, altyapı ve hizmet şebekelerini sabote ettiklerine dikkat çeken Salihi; Suriye halkının çıkarlarını savunmanın kesinlikle bu şekilde olmaması gerektiğini belirtti.

Salihi; Suriye hükümetinin dışarıdan gelen teröristler nedeniyle bir çok zorluğa karşı koyduğunu ifade ederken, Suriye’de işlenen terör ve vahşetin eğitilmeleri, silahlandırılmaları ve finanse edilmeleri ardından dışarıdan ülkeye geçirilen teröristler tarafından işlendiğinin artık herkes tarafından bilindiğine dikkat çekti.

Suriye’nin Tanık Olduğu Savaşta Terör Örgütleri Mevcuttur

Kendi tarafından Umman Sultanlığı Dışişleri Bakanı Bin Ulevi; Suriye’nin bir savaş durumuna tanık olduğunu ve bu savaşta terör örgütlerinin bulunduğunu vurguladı.

Bin Ulevi; Suriye’deki krize çözümün siyasi ve yakın bir zamanda olması temennilerini dile getirdi. Suriye’de uzlaşma hükümetinin kurulması gibi bir dizi noktalar üzerinde anlaşmanın sağlandığına işaret eden Bin Ulevi; fakat öne sürülen tüm önerilerden faydalanma ortamının henüz sağlanamadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı