GenelSuriye Dostları

İran dışişleri bakanı Zarif, Trump’ı uyardı

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın nükleer anlaşma konusunda taahhütlerini yerine getirmemesi halinde İran’ın da başka seçeneklerinin olduğunu söyledi.
El’alem kanalının haberine göre, Zarif, iki gün önce yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmayı yerine getirme konusunda sorumluluğunun ve taahhüdünün olduğunu belirtirken dün Prag’da da yaptığı açıklamada ise, ”İran anlaşmayla ilgili olarak bu zamana kadar üzerine düşeni yerine getirmiştir” dedi.
Zarif, maalesef Amerika’nın hatta mevcut hükümetin anlaşmanın yürürlüğüyle ilgili olarak taahhütlerini doğru dürüst tam olarak yerine getirmediğini hatırlatarak, ”nükleer anlaşmanın bütün herkes için mantıklı ve iyi bir anlaşma olduğunu fakat bunun İran’ın başka seçeneği olmadığı manasına da gelmediğini’ söyledi.
İslami İran cumhurbaşkanı Ruhani de, Turmp’ın nükleer anlaşmayı, BM Güvenlik Konseyi’nin bir bildirisi olarak nitelemesine tepki gösterirken, ”bir devletin kararıyla değişmeyeceğini’ söyledi.
Amerika’nın yeni seçilen başkanı Trump, seçim dönemindeki açıklamalarında, nükleer anlaşmayı bir facia olarak ve dünyanın en kötü anlaşması olarak nitelemiş ve Obama ile Demokratlar’ı sert dille eleştirmişti ve ”Beyaz Saray’a gelmesi halinde, Nükleer anlaşmayı yırtacağı” vaadinde bulunmuş ve de İran aleyhindeki yaptırımların yürürlüğe girmesi gerektiğini bildirmişti.
Bu arada Trump’ın danışmanı Velid Fars da, Trump’ın seçimlerini kazanmasının ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın nükleer anlaşmayı yırtma peşinde olmadığını ama yeniden müzakere edilmesi ve gözden geçirilmesi gerektiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu