Suriye Dostları

İran: Dünyadaki bütün kitle imha silahları imha edilsin

İran’ın Kitle İmha Silahlarını Yasaklama Kurumu nezdindeki daimi temsilcisi ve büyükelçi Alirıza Kazımi Ebedi, dünyadaki bütün kitle imha silahlarının imha edilmesi gerektiğini söyledi.

İranlı yetkili, dün sözkonusu kurumun Lahey’deki merkezinde yaptığı konuşmada, başta ABD olmak üzere kitle imha silahlarına sahip olan ülkelerin ellerindeki bu silahları derhal imha etmeleri gerektiğini söyledi.

Kazımi Ebedi, Irak’ın devrik diktatörü Saddam’ın İran’a yönelik kitle imha silahlarıyla saldırmasının 32. yıldönümüne temasla, Amerika’nın İran’a yönelik ambargolarının başta kimyasal silahlardan yaralanan kişiler olmak üzere tedavisi ülke dışından gelen ilaçlara bağlı olan hastaların yaşamlarını riske soktuğunu belirterek, malüller ve hastaların ABD’nin insanlık dışı bu siyasetlerinin kurbanı olduklarını söyledi.

İran’ın Lahey’deki büyükelçisi, Amerika’nın İran’a yönelik ambargolarının insanlık dışı olduğunu belirtirken, ABD’nin bu gibi siyasetlerine dünya genelinde ortak bir tepkinin olmasını istedi.

Dünyada kitle imha silahlarının en çok olduğu Amerika’nın yanısıra terör rejimi İsrail gibi nükleer başlıklı füzelere sahip olan bu rejimler, kendilerini utanmadan dünyada insan hakları savunucusu ilan etmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı