Suriye Dostları

İran, General Kasım Süleymani suikastini Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet ediyor

İran, General Kasım Süleymani suikastindeki sorumluluğunu itiraf eden Amerikan Başkanı ve ordusunu Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet ediyor.

Business Insider’in haberine göre İran yargı erki adına açıklama yapan sözcü Gulam Hüseyin İsmaili, General Kasım Süleymani’nin suikast düzenlenerek öldürülmesiyle ilgili olarak Lahey Ulsulararası Ceza Mahkemesine başvuracaklarını söyledi. 

İsmaili, İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Lahey mahkemesine, ABD ordusu ve hükümeti ile Başkanı Donald Trump aleyhine başvuruda bulunacaklarını belirtti.

ABD ordusunun Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani ve Irak Halk Seferberlik Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendise’i hedef alan suikastının hiç şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde terörist bir eylem olduğunu söyleyen İsmaili, Trump’ın da işlediği suçu itiraf ettiğini ifade etti.

ABD, uyguladığı dış politikasına engel olabileceği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine üye olmamış olsa da suikastin mahkemeye taşınması, dış ilişkilerini zora sokabilir.

İran, davayı kazanabilir

Zira uluslararası tanınmışlığa sahip, Birleşmiş Milletler Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’a göre İran’ın mahkemeyi kazanma ihtimali mevcut. 

Süleymani’nin katledilmesinden kısa bir süre sonra bir tweet atan Callamard, ABD Başkanı Donald Trump’ın iddia ettiği gibi, bir ülkenin kendini savunma adına ölümcül bir eyleme girişebilmesi için çıtanın oldukça yüksek olduğunu söyledi. 

Callamard, bunun için yakın bir tehdit olması gerektiğini belirtti. ABD yönetimi ise yakın tehdit olduğu iddiasını ispatlayabilmiş değil.

Callamard, ‘Kasım Süleymani ile Ebu Mehdi el-Mühendis’in hedef alınarak öldürülmesi, insan hakları dahil uluslararası hukukun ihlalidir. Böyle öldürme eylemlerinin yasal kapsamı oldukça dardır ve bunların bu olaya nasıl uygulanacağını düşünmek oldukça zor.’ ifadelerini kullandı.

Callamard ayrıca Beyaz Saray’ın, ‘İran’ın gelecekteki saldırı planlarını engelleme’ açıklamasının da oldukça belirsiz olduğunu zira gelecek ve yakının farklı olduğunu ve durumun uluslararası yasalara göre belirlenmesi gerektiğini yazdı.

Öte yandan bölgede görevli bir NATO askeri ateşesi, dava resmen açılmış olmasa da Trump yönetimi aleyhine bir karar çıkması durumunda ABD ve NATO’daki ortakları açısından ciddi bir problem teşkil edebileceğini söyledi. 

İsminin verilmesini istemeyen ateşe, Trump’ın suikast gerekçelerinin yasadışı olduğunu hatırlattı ve İran’ın elinin oldukça güçlü olduğunu ifade etti.

Askeri yetkili, İran’ın ABD ile Avrupa arasındaki mesafeyi korumak gibi büyük bir planı olduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı