GenelSuriye Dostları

İran halkından bir destan daha

Bugün İran halkı ülkenin çeşitli bölgelerinde, son günlerde yaşanan şiddet içeren eylemleri kınayarak, devlete destek mitingi düzenledi.

Bugün sabah saatlerinde Güney Horasan, Batı Azerbaycan, Fars, İsfahan ile Sistan ve Beluçestan eyaletlerinde son günlerde yaşanan şiddet içeren eylemleri kınayarak, devlete destek mitingi düzenledi.

Güney Horasan eyaletinde vatandaşlar, Vilayeti Fakih’e bağlılığını gösteren pankartlar taşıyarak İran’ın iç işlerine herhangi bir yabancı devletin müdahale etmesine izin vermeyeceklerini belirttiler.

Güney Horasan eyaletinin merkezi Bircend kentinde yapılan muhteşem gösteride, vatandaşlar ekonomik sorunlara rağmen İslam İnkılabı idealleri ve değerlerinin küçük bir bölümünden vazgeçmeyeceklerini ispatladılar.

Bircend halkının büyük katılımıyla gerçekleşen gösteride “Amerika’ya ölüm”, “Fitneciye ölüm”, “Hepimiz Vilayet’in arkasındayız” ve “Yolsuzluk yapanlar İslam İnkılabı’nın düşmanı” gibi sloganlar atıldı.

Batı Azerbaycan’da yapılan gösterilere katılan kişiler İran bayrakları ve İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin resimlerini taşıdı. Geniş çaplı düzenlenen gösteride son günlerde ülkede yaşanan şiddet içeren eylemler kınandı.

Öte yandan İran’ın güneydoğuusnda yer alan Sistan ve Beluçestan eyaletinde de Sünni ve Şii vatandaşlar bir araya gelerek devlete destek için büyük bir miting düzenlediler.

Mitinge katılan “Ali Pudine” adlı Sistanlı bir vatandaş Mehr’e yaptığı konuşmada, “Yoksulları mazeret göstererek kimseye ülkenin güvenliğine zarar vermesine izin vermeyeceğiz. zira güvenlik, herhangi bir ülkenin gelişimi için ilk meseledir” dedi.

Pudine, “Bu eyaletteki mevcut durumu İslam İnkılabı öncesi dönemle karşılaştırırsak, büyük başarılar ve gelişmelere tanık oluruz. Elbette hala bazı sorunlar var. Umarım bunlar yetkililer tarafından en kısa zamanda çözülür” diye konuştu.

Fars eyaletinin merkezi Şiraz’da da vatandaşlar son günlerde yaşanan şiddet içeren eylemleri kınamak amacıyla sokaklara çıktı. Şiraz halkı düzenlediği muhteşem gösterde “ABD kahrolsun” ve “Canım Rehber’e feda olsun” gibi sloganlar atarak büyük bir destana imza attılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu