GenelIrak GerçekleriSuriye Dostları

İran, Irak ve Suriye demiryolları birbirine bağlanıyor

Irak demiryolları firması genel müdürü Salib el-Hüseyni, İran, Irak ve Suriye demiryollarının birbirine bağlanması konusunda üç ülke yetkilileri arasında müzakere yapıldığını bildirdi.

Irak’ın Sumerya televizyonunun bildirdiğine göre Irak demiryolu firması genel müdürü Salib El-Hüseyni, Suriye’nin başkenti Şam’da Irak ve Suriye ortak komisyon toplantısında yaptığı açıklamada, İran, Irak ve Suriye demiryollarının birbirine bağlanması yönünde müzakerelerin devam ettiğini vurguladı.

Öte yandan Suriye ulaştırma bakanı Ali Hmaud da yaptığı açıklamada, Suriye demiryollarının İran ve Irak demiryollarına bağlanmasının Şam yönetiminin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu kaydederek, İran, Irak ve Suriye’nin demiryolları ağının gelecekte Orta Asya ve ayrıca Çin ve Rusya demiryolu ağına bağlanacağını söyledi.

Bu arada İran’lı yetkililer de üç ülke arasındaki demiryollarının birbirine bağlanması yönündeki adımların bir an önce atılmasını vurgularken, söz konusu demiryolu ağının tamamlanmasının yolcu ve mal taşıma konusunda sağlayacağı kolaylıkların yanı sıra Hüseyni Erbain merasimi için milyonluk ziyaretçilerin taşınmasında da önemli rol ifa edebileceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı