Suriye Dostları

İran: İran’ın ABD’nin sağlık yardımlarına ihtiyacı yok, ABD halkıyla ilgilensin

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, ABD başkanı Trump’ın, İran’a koronavirüsle mücadelede yardıma hazır olduğuna dair açıklamasına tepki göstererek, ‘İran, koronavirüsle mücadelede çok iyi, cesur sağlık kadrolarına sahiptir ve Amerika’nın sağlık yardımına ihtiyacı yoktur’ dedi.

Musevi, Trump’a hitaben de, Amerika’nın İran’a yardım yapmaya hazır olduğu yönünde kandırmaya ve iki yüzlü siyasetler yerine, İran halkına yönelik iktisadi terörizmi ve sağlık yaptırımlarını durdurması gerektiğini belirtirken, Trump’ın İran halkının derdiyle hemdert olduğu gibi yalan ve münafıkça açıklama yerine kendi halkının derdiyle uğraşmasını tavsiye etti.

Amerikan başkanı Donald Trump, dün gece İrlanda başbakanı ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, Amerika’nın dünyanın en iyi doktorlarına sahip olduğunu iddia etmiş ve İran’a koronavirüsle mücadelede yardıma hazır olduklarını söylemişti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, ayrıca ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü Mike Pompeo’nun da İran’a yönelik sağlık ürünlerinde yaptırım olmadığına dair iddiasına tepki göstererek, ABD’li yetkilinin kamuoyunu kandırmaya dayalı siyaset izlediğini zira Amerika’nın yaptırımlarından dolayı ülkelerin İran’a sağlık teçhizatları ve ilaç satamadıklarını söyledi.

Bilindiği gibi Amerikan yönetimi, İran’a ilaç ve sağlık teçhizatları satan ülkelere ve şirketlere yaptırım uygulayacağını bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu