Suriye Dostları

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu: ABD’nin her türlü tehdit içerikli ve agresif girişimine karşılık verecektir

ABD donanmasının Fars Körfezi’ndeki kışkırtıcı ve istikrar bozucu girişimlerinin ardından İran İslam Cumhuriyeti üst düzey yetkilileri, uyarıda bulunarak, ABD’nin her türlü tehdit içerikli ve agresif girişimine karşılık vereceklerini belirtiyorlar.

Amerika başkanı Donald Trump, Amerika savaş gemilerinin Fars Körfezi’ndeki illegal varlığına değinmeksizin son günlerde Amerika deniz kuvvetlerine Fars Körfezi’nde İran botlarına saldırı emri verdi.

Trump’ın bu talimatının ardından İran Devrim Muhafızları Genel Komutanlığı yaptığı açıklamada, askeri birliklere ABD’nin her türlü saldırısına anında karşılık verme emri verildiğini duyurdu.

Bu bağlamda, İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile telefonda dün yaptığı görüşmede, Amerika’nın batı Asya bölgesindeki müdahaleci davranışlarının bölgede güvenlik, barış ve istikararı ihlal ettiğini söyledi.

Ruhani, İran’ın bölge ve kanalların güvenliğine önem verdiğini fakat Amerika’nın tehlikeli davranışlarının Fars Körfezi bölgesindeki istikrarı ihlal edebileceğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti genelkurmay başkanlığı da, Amerika ordusunun Fars Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Umman denizi’nde bulunmasının bölge güvenliğini ihlal ettiğine işaretle, her türlü illegal ve kışkırtıcı eylemin kesin karşılık göreceğinin altını önemle çizdi.

Genelkurmay başkanlığı dün yayınladığı bildiride sözde gemiciliğin güvenliğini sağlamak için Amerika liderliğinde sahte bir koalisyonun kurulmasına işaretle bunun tehlikeli ve aynı zamanda bölgenin barış ve güvenliğini bozduğunu belirterek, Amerika’nın çok zararlı geçişleri ve askeri üslerin kurulması ile bölgede pratikte kanunsuzluk, şirret ve güvensizliğin kaynağı olduğunu, İslam cumhuriyetinin defalarca Amerika’nın uluslararası yasalara aykırı olan, istikrarı bozan, bölgesel güvenlik ve düzeni ihlal eden davranışlarını defalarca uluslararası kuruluşlara hatırlattığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti hükümet sözcüsü Ali Rebii de, İran’ın bölgede ulusal çıkarlarına karşı her eyleme kesin karşılık vereceğini söyledi.

Rebii dün bir basın toplantısında Amerika’nın Fars Körfezi’ndeki kışkırtma hareketleri ve İran botlarının Amerikan gemileri tarafından hedef alınacağına dair lafazanlıklarına işaretle, “İran İslam Cumhuriyetinin Amerika’nın maceracılığına karşı her zaman bölgede barış peşinde olduğunu” söyledi.Rebii Amerika içinde durumların karıştığı zamanlarda dışarıda bir operasyondan endişe duyulması gerektiğini belirterek, Amerikalıların böyle bir durumda fiziki bir eylemde bulunmadıkları takdirde psikolojik operasyonlar üzerine odaklandıklarını söyledi.

Son günlerde Amerikan donanması Fars Körfezi sularında İran’a ait gemilerin önünü kesme gibi kışkırtıcı girişimlerde bulunmuş, Devrim Muhafızları ise, Amerikan savaş gemilerini yoldan çekilmeye zorlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu