Suriye Dostları

İran İstihbarat Bakanı: Şehit Fahrizade suikastına dair birçok ipucumuz var

İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ‘Şehit Fahrizade’nin şehit düşmesinin hemen ardından İstihbarat Bakanlığı’na bağlı ekipler her türlü çabayı göstererek birçok ipucu elde ettiler ve davayı her yönüyle takip ediyorlar’ dedi.

Ülkemizin nükleer bilimcisi Muhsin Fahrizade suikastı ile ilgili son gelişmeleri aktaran Alevi, ‘Şehit Fahrizade suikastının hemen ardından meslektaşlarımız ellerinden geleni yaptılar ve çalışmalarına başlayarak, birçok ipucu elde ettiler. Onlar konuyu tüm boyutlarıyla takip ediyorlar’ diye belirtti.

Alevi, ‘Bu konunun güncel olduğu için ve net sonuçlara varmak adına İran halkını bilgilendirmek için şimdilik ayrıntılardan bahsetmemek gerekiyor’ diye ekledi.

Öte yandan Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Cuma günü Tahran’ın yakınlarında uğradığı suikast sonucu şehit düşen İranlı nükleer bilim insanı Mohsen Fahrizade’nin cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Düşmanlar vereceğimiz yanıtları bekleyedursun, ancak yanıtın zamanını, yerini ve biçimini kendimiz belirleyeceğiz” dedi.

Tümgeneral Selami, “Şehit Fahrizade cinayetinde failler ve azmettiriciler kesin olarak cezalandırılacaktır.” ifadesini kullandı.

Bilimci şehit Muhsin Fahrizade’nin cenaze töreni bugün Tahran’daki İmamzade Salih Türbesi’nde gerçekleştirildi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de son günlerde konuya dair yaptığı açıklamada, “Ülke düşmanları İran ulusunun ve yetkililerinin bu cinayeti yanıtsız bırakmayacak kadar cesur ve azimli olduğunu iyi biliyor. İlgili yetkililer, bu suçun yanıtını uygun bir vakitte verecektir.” demişti.

İran Savunma Bakanlığı’na Bağlı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade’nin 27 Kasım günü aracına yapılan terör saldırısında korumaları ile teröristler arasında çıkan çatışmada kendisinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, ancak yapılan tüm çabalara rağmen kurtarılamadığı ve hastanede şehit düştüğü açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu