Suriye Dostları

İran: Korona virüs teşhis cihazını tüm dünyaya karşılıksız veriyoruz

Tahran’ın Şerif Teknik Üniversitesi İletişim ve Bilgi Teknolojileri Araştırma Merkezi Başkanı Hamid Rıza Rebii, İran yapımı korona virüs teşhis cihazı tüm dünyaya karşılıksız verileceğini açıkladı.

Tahran’ın Şerif Teknik Üniversitesi İletişim ve Bilgi Teknolojileri Araştırma Merkezi uzmanları İran’da ilk kez Covid-19 hastalığını suni zeka algoritmasını kullanmak ve göğüsü CT Scan cihazı ile tarama yoluyla teşhis eden bir cihaz geliştirmeyi başardı.

Konu hakkında açıklama yapan Şerif Teknik Üniversitesi İletişim ve Bilgi Teknolojileri Araştırma Merkezi Başkanı Rebii Çin ve Amerika da suni zekadan yararlanarak korona virüsü teşhis etmeye çalıştıklarını belirterek şöyle dedi:

İranlı uzmanların geliştirdikleri cihaz görüntüleri analiz ederek bir dakikadan daha az bir sürede yüzde 97’nin üzerinde bir hassasiyetle iyi sonuçlar sunuyor.

Rebii, şimdiye kadar Kanada, Romanya ve Endonezya İranlı uzmanların geliştirdiği bu cihaza talip olduklarını belirterek şöyle ekledi:

Tıbbi cihazların kullanımı yasal, hukuki ve ahlaki tedbirlerin alınmasını gerektiriyor. Hali hazırda bu tedbirleri alıyoruz ve yakında bu cihazı talep eden ülkelere göndereceğiz.

Rebii ayrıca bu cihazı dünya sağlık merkezleri ve hekimlerine karşılıksız vereceklerini, böylece hasta sayısının fazla olması itibarıyla teşhis süreci hızlandığı gibi dikkati de artacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu