GenelSuriye Dostları

İran meclis başkanı: İran sulta peşinde değildir

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran’ın bölgede diğer ülkeler üzerinde sulta peşinde olmadığını söyledi.

Laricani, Tahran’da yaptığı açıklamada, İran’ın bölgede diğer ülkeler üzerinde sulta peşinde olmaya çalıştığı yönünde iddiaların ve yanlış düşüncelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, İran’ın bölgenin barış ve istikrarı peşinde olduğunu ve bundan dolayı bölge ülkelerine bu doğrultuda yardım ettiğini söyledi.

Laricani, İran’ın değerli medeniyetinin geçmişine temasla, İran milletinin her zaman dünyanın geleceğinde etkili olmaya ilgi gösterdiğini ve bu durumun İran’ın tarihinden kaynaklandığını belirterek, bu durumun gerçekte İran’ın dünya Müslümanları konusunda sorumluluk üstlenmesine neden olduğunu söyledi.

İran meclis başkanı, İran’ın uyanık bir liderlik ile güce sahip olmasının bütün müslümanların salahına olduğunu belirterek, İran toplumunun yönlendirilmesinde İslam inkılabı rehberinin rolünün eşsiz olduğunu söyledi.

Laricani açıklamasında ayrıca tekfirci grupların siyasal İslam doğrultusunda oldukları yönündeki iddialarına da temasla, onların aslında İslam’ın gerçekleriyle hiçbir irtibatlarının olmadığını ve aksine çok yanlış bir şekilde gerici ve saldırgan bir İslam görüntüsü gibi yanlış bir siyaset ve uygulama içinde olduklarını ve bunu yaydıklarını ve bu arada onların bundan dolayı kendileri dışındaki bütün müslümanları kafir gördüklerini ve bunun için de kendi dışındaki müslümanların hepsi öldürülmelidir’ mantığıyla hareket ettiklerini söyledi.

Laricani, batılı ülkelerinin IŞİD’le mücadelelerine de temasla, gerçekte batılı ülkelerin IŞİD’in ortadan kalkmasını istemediklerini aksine onu yönetmek istediklerinin görüldüğünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı