Suriye Dostları

İran Meclis Başkanı Suriye ve Lübnan’da direniş cephesinin güçlendirilmesine vurgu yaptı

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani Suriye ve Lübnan’a iki günlük ziyareti kapsamında bu ülkenin üst düzey yetkilileriyle görüşerek, bölgede direniş cephesinin güçlendirilmesi zaruretinin altını çizdi.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, pazar günü sabah saatlerinde Suriyeli yetkililerle görüşmek üzere Tahran’dan Şam’a doğru hareket etti.

Laricani pazar günü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede, Tahran’ın Şam’a teröristlerle mücadelede yardımının devam edeceğini belirterek, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’nin topraklarını tamamen teröristlerden temizleyebileceğinden emin olduğunu vurguladı.

Teröristlerin İdlib’de halkı rehin aldığına dikkat çeken Suriye Devlet Başkanı Esad, Şam’ın teröristleri insanları canlı kalkan olarak kullanmasına müsaade etmeyeceğini kaydetti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Şam’da Suriye Meclis Başkanı Hammuda Sabbağ ile de yaptığı görüşmede, Tahran’ın Suriye’ye yeniden inşa sürecine yardım edeceğine vurgu yaptı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani Suriye’deki temasları çerçevesinde bu ülkenin Başbakanı İmam Hamis ile de iki ülkenin ticari ve ekonomik münasebetlerini ele aldı.

Şam’daki temaslarının ardından pazar günü akşam saatlerinde Beyrut’a gelen Laricani, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan’ın yeni hükümetinin kurulmasını bu ülke başbakanına kutlayarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin bağımsız, özgür ve milli birliğe sahip Lübnan’dan yana olduğunu kaydetti.

İslami Şura Meclisi Laricani, Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebiye Berri, Başbakanı Hassan Diyab, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah ve bir grup Lübnanlı elit ve Filistinli liderlerle görüştü.

Lübnan Cumhurbaşkanı, Laricani ile görüşmede, iki ülkenin kültürel, tarihi ve toplumsal ortaklarını bölgede eşsiz niteleyerek, Tahran ile Beyrut’un ilişkilerinin muhtelif alanlarda geliştirilmesine vurgu yaptı.

Laricani, Hizbullah Genel Sekreteri ve Filistin İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nahale ile ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde de, son bölgesel gelişmeleri gözden geçirerek, İran’ın Filistin halkı ve direnişine desteğine ve Amerikan-Siyonist Yüzyılın Anlaşması planının etkisizleştirilmesine vurgu yaptı.

Laricani ayrıca Lübnanlı elitlerle buluşmada, Washington’un bölgedeki sultacı politikalarına işaretle, ABD’nin şimdiki başkanı döneminde mantıksız zorbalıklarıyla dünyada daha da izole olduğunu ifade etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı dün akşam saatlerinde de Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında, İran’ın Lübnan’a ticari ve ekonomik, sanayi ve ilaç, bilimsel ve kültürel, tarımsal ve askeri alanlarında yardıma hazır olduğunu deklare etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı bugün sabah saatlerinde Tahran’a döndükten sonra yaptığı açıklamada, Suriye ve Lübnan’a gerçekleştirdiği ziyaretini olumlu niteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu