Genel

İran, Rusya ve Suriye savunma bakanlarının Tahran’da toplanmaları bütün alanlarda işbirliğinin mukaddimesidir

Suriyeli bir askeri uzman, İran, Rusya ve Suriye savunma bakanlarının Tahran’da toplantı düzenlemesini bütün alanlarda işbirliğinin mukaddimesi olarak niteledi.

Tesnim’in Şam muhabirine konuşan Suriyeli askeri konular uzmanı Selim Herba, şu açıklamalarda bulundu: Suriye, İran ve Rusya savunma bakanlarının Tahran’da düzenlenen toplantıda bir araya gelmeleri, bu üç ülkenin terörizmle mücadelenin sürdürülmesinde ısrarcı olduklarını göstermektedir. Bu toplantının sonucu, ilerleyen günlerde yeni taktiklerin ortaya çıkması ve bütün alanlarda işbirliği yapılmasıdır.

Bu toplantının Tahran’da düzenlendiği doğrudur. Ancak bu toplantı, terörizmle mücadeleyle geçen süreçte sahada ve askeri alanda birçok kazanımların sağlandığı, terörizme mal ve can bakımından büyük darbelerin indirildiği ve teröristlerin siyasi hedeflerine ulaşmak için terörizme yatırım yapmasının engellendiği aşamaların değerlendirilmesi için düzenlenmiştir.

Üç ülke savunma bakanlarının Tahran’daki toplantıları çok ciddi olup birkaç konuyu açıklamaktadır: Birinci olarak bu toplantı, özellikle askeri alanda olmak üzere müttefiklerin stratejik istikrarını göstermektedir. İkinci olarak ise Rusya, İran ve Suriye’nin terörizmle mücadelenin sürmesinde ve siyasi süreç için uygun ortamın oluşturulmasında ısrarcı olduklarını ortaya koymaktadır. Üçüncü olarak da üç ülkenin, terörizme destek verenlerin bütün bahanelerini ortadan kaldırmak için ciddi çaba sarf ettiklerini göstermektedir.

Savunma bakanlarının Tahran’daki toplantılarının Beşşar Esad’ın birkaç gün önce Suriye Parlamentosunda yaptığı konuşmayla ilintili olduğuna değinen bu askeri uzman şöyle ekledi: Beşşar Esad konuşmasında stratejik hedefi açıklayarak Halep, Erdoğan ve onun kardeş projesini belirleyecek, onun rüyaları, hayalleri ve teröristleri için mezar olacaktır.

Bana göre bu toplantı, Beşşar Esad’ın belirlediği hedefin gerçekleşmesi için yolun belirlenmesi içindir. Ben, bu toplantının Halep’te bir operasyon veya hamasetin sıfırdan başlaması anlamında olacağını uzak bir ihtimal olarak görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu