Genel

İran silahları Gazze’ye nasıl ve kimler tarafından sokuldu?

Siyonist düşmanın yenilgiye uğramasında kilit rol üslenen İran silahları Gazze’ye nasıl ve kimler tarafından sokuldu.

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin resmi sitesi Paltoday’da yer alan bir haber analizi sunuyoruz:

Gazze şeridi ve Filistin’in değişik bölgelerine İran, Hizbullah ve Suriye gibi ülkelerin rolleriyle ilgili basında birçok analiz yayımlandı. Aynı zamanda Hizbullah ve İran devrim muhafızları Filistinli savaşçıları füze yapımı, geliştirilmesi ve kullanımıyla ilgili eğitildiği haberlerde yayıldı.

NOW sitesi Lübnan, Suriye ve İran’dan yola çıkan füzelerin; Mısır, Ürdün ve Sudan üzerinden Gazze’ye ulaştıran şebekenin gerçekliğini araştırmış.

Lübnan’da 2006 Temmuz savaşının bitişinden sonra direnişin içinden bazı kaynaklar şehit askeri komutan İmad Muğniye’ninde katıldığı Direnişin Komuta merkeziyle Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esad arasında bir değerlendirme toplantısının yapıldığı ve toplantıda İmad Muğniye, Beşşar Esada şöyle dediği söylendi. Eğer düşman İsrail’e karşı gelecekte bir savaşı kazanmak istiyorsan Hurda demirden başka işe yaramayan Tankları unutup savaşı kazanacak güce sahip yeni füze sistemine yoğunlaşmak lazım dediği ifade edildi.

Muğniye’nin işlerini yakından takip eden bu kaynaklar, bu buluşmadan sonra Direnişle Suriye hükümeti arasında yeni bir füze sistemi kurulması karalaştırılarak bu sorumluluğu Muğniye’yle birlikte şu an ölmüş olan Suriye ordusundan Muhammed Süleyman üstlendi. Kaynaklar Muğniye’nin Suriye’yle ittifakla yetinmeyerek Tahran ve Filistinli guruplarla bu tecrübeyi Gazze şeridine aktarma noktasında anlaştı. Bu kaynaklar teyit edilmeyen bir rivayette şöyle aktarıyorlar; Muğniye bu görevi bizzat üstlenerek Gazze’ye gittiği ve bu füzelerin hazırlanması ve eğitimi için aylarca orada kaldığı ve Filistin liderliği onu Hac Rıdvan olarak bildiği ve şahadetinden sonra onun Muğniye olduğunu öğrendikleri ifade edildi.

Bu kaynaklar sözlerinin doğruluğunu İslami Cihat Hareketi Lideri Dr. Ramazan Abdullah Şallah’ın Muğniye şahadetinde yaptığı bir konuşmada’’Bu süreçte bana müsaade edildiği kadar konuşacağım; Gazze’den Siyonist İsrail’e doğru atılacak her füzede Şehit İmad Muğniyenin izlerini göreceksiniz’’ cümlesiyle güçlendirdikleri ifade edildi.

Muğniye’ye yakın kaynaklar NOW haber sitesine yaptıkları açıklamada; Hac İmad namazı bitirince Mekke’deki Kıblesinden sonra Filistin’deki ikinci kıblesi Mescidi Aksaya dönerek Filistin sınırıyla direk temas içinde olmanın Lübnan’ın güneyinin özgürleştirilmesinin esas engeli aşmak olduğunu vurgulamaya çalıştığı söylendi. Bununda 2006 Temmuz harbini başlatan esir alma operasyonunda fırsatı yakaladığı zaman böyle bir eylemi gerçekleştirmede bir an olsun tereddüt etmeyeceği ifade edildi.

Filistin’de bir takım lider kadrosuyla yaptığı görüşmede Muğniye’nin yardımcısıyla beraber havzasında stratejik bir eylemi araştırdığı ve onu ziyaret edenlere ‘’2000 yılında özgürlüğümüzü kazandığımızda gücümüzü ve düşman gücünü daha iyi tanıdığımızı ve özgür Filistin rüyasının direnişle gerçek olabileceğini düşünmeye başladık. Bizde Filistin’e özel birçok birlik var ve biz Filistin’in yerine herhangi bir eylem yapmıyoruz ve yapmayacağız, fakat biz siyasi, ahlaki ve dini sorumluluğumuz Filistinlilerin ihtiyacı olan her şeyi temin etmemizi gerektirir. Sadece şu anki durumlarını muhafaza için değil bilakis işgalciye karşı direnerek merhalelerle işgal ettiği topraklardan atılmasının gerçekleşmesi için yardım etmek görevimizdir.’’ Dediği ifade edildi.

Bu sebeple ilgili kaynaklar ‘’ Filistinlilere bütün silahların ve özellikle füzelerin ulaştırılması için tam teşekküllü bir ekip kuruldu’’ ve ‘Hizbullah’ın Mısır ve Ürdün’de yakalanan üyeleri bu füzelerin gönderilmesinden sorumluydu.’ Bu işbirliğinin sadece Hamas ve İslami cihatla sınırlı olmadığını El Fethi’de kapsadığını ve şehit Yaser Arafat la çok sağlam bir yardımlaşma olduğu söylendi. Silahlar Filistin topraklarının içine kadar Muğniye’nin kendi yöntemleriyle geçiyordu ve İsrail tarafından suikasta uğramasının nedeninin bu olduğu ifade edildi.

Kaynakların açıklamasında; Silahları Filistin topraklarına taşıyan ekip Muğniye’nin direk kontrolündeydi ve Lübnan direnişçileriyle Filistin direnişinden birçok gurubu kapsadığı gibi İran ve Suriyeli yetkililerle dayanışma içindeydi. Bunlardan Galip Awali, Ali Salih, Ebu Hasan Salamah, Mahmut El Mabhuh, Nizar Halil, Muhammed El Meczup ve kardeşi ve Suriyeli Tuğgeneral Muhammed Süleyman. Filistinlilerin füze gücünü geliştirmesinde İranlı yetkililerin çok önemli rol üstlendiğini ve İsraillilerin füze yapımından sorumlu devrim muhafızlarından çok önemli bir komutanı hedef aldığı ifade edildi.

Söz konusu Kaynaklar; Filistinli örgütlerden Hamas, İslami Cihat, Aksa şehitleri tugayları, Halk cephesi, Ebu El Riş tugayları ve başka guruplara lazım olan hafif ve orta ölçekli silahlar temin edildi. Muğniye Hizbullah liderliğine Flitsin direnişine sürekli destek kararı çıkartarak, İran ve Suriye’nin stratejik destek sağlaması için daha fazla yardımda bulunma kararı aldığını, bunun sonucu olarak Muğniye Filistinlilerin düşmana karşı denge oluşturabilmesi için nitelikli bir güce sahip olmalarını sağladığı söylendi. Silah mühendisliği, keskin nişancı, tanksavar ekibi ve füze ekibi kurularak birlik olmalarını ihmal etmemekle beraber düşman rejime karşı sokak çatışması yapabilecek ekipler kurdu. Öyle ki İzzettin El Kassam tugaylarından üst düzey bir yetkili ‘İmad Muğniye Gazze Savaşına ortaktır.’ Dediği ifade edildi.

Muğniyeyi tanıyan kaynaklar; Onun siyasi ve coğrafi hiçbir engele takılmadığını, hatta Araplar Filistin’e taşınan silahlara İsraillilerden önce engel olmaya çalıştığını ve Hizbullah’tan olan Sami Şahab’ın Hüsnü Mübarek rejimi döneminde Gazze’ye silah taşırken yakalanmasının ilk olmadığı söylendi. Bu silah taşıma işinin açığa çıkarılmasının bu gün olanların en büyük şahidi olduğunu bu günde de füze yapımının geliştirilerek Filistin topraklarına taşınıp savaşa hazırlık için eğitim verecek bir ekibin var olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı