Suriye Dostları

İran: Soçi Mutabakatı’nı memnuniyetle karşılıyoruz

Türkiye ile Rusya arasında sağlanan Soçi Mutabakatı’nı değerlendiren İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, “Rusya ile Türkiye arasındaki Soçi Mutabakatı Suriye’nin toprak bütünlüğüne katkıda bulunuyor.” dedi.

Bakanlar kurulu toplantısı sırasında basın mensuplarına konuşan Vaizi, Türkiye ile Rusya arasında Suriye ile ilgili Soçi’de varılan anlaşmaya işaretle sözlerine şöyle devam etti:
“İran, Türkiye’nin güvenlik kaygıları ile tartışma konusu olan Suriye sınırındaki militan grupları meselesini anlıyor. Sorunların Ankara’nın güvenlik kaygılarının giderilmesi yönünde ele alınması gerektiğine inanıyoruz.”
Vaizi, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini belirterek, “Olayların Suriye’nin bölünmesine yol açmaması gerektiğine inanıyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki Soçi Mutabakatı Suriye’nin toprak bütünlüğüne katkıda bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Vaizi, “Anlaşma saldırıların durması ve ateşkesin devam etmesine neden olmuştur. Dolayısıyla biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Tabii ki, anlaşmada İran’ın ateşkesin devam etmesine katkı sağlaması gerektiğine işaret ediliyor.” açıklamasını yaptı.
İran’ın Türkiye ve Suriye ile iyi ilişkilere sahip olduğunu savunan Vaizi, “Son olaylarla ilgili arabuluculuk rolü oynamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı