GenelSuriye Dostları

İran, Suriye, Irak ve Lübnan parlamentoları 10 Mart tarihinde Tahran’da toplanacak

İran İslami Şura Meclisinde milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaaddin Brucerdi İran, Suriye, Irak ve Lübnan parlamentolarının 10 Mart tarihinde Tahran’da ortak bir toplantı düzenleyeceklerini ilan etti.

Suriye ve Lübnan ziyaretinden dönüşünde basına açıklama yapan Brojerdi; Suriye Halk meclisi Başkanı Muhammed Cihat el Lahham ile Uluslar arası Parlamentolar Birliğinin toplantılarından önce söz konusu dört devletin parlamentolarının bir araya gelmeleri konusunu tartıştığını söyledi.

Brucerdi Suriyeli ve Lübnanlı yetkililerle tekfirci teröre karşı mücadele konularını masaya yatırdığını ifade ederken, Suriye’de durumların daha iyi olduğunu ve daha iyiye doğru gittiğini söyledi.

ABD’nin politikalarını eleştiren Brucerdi ; Washington idaresinin Suriye’de siyasi çözümü desteklediğini ve bu yönde çaba harcadığını iddia ettiği bir zamanda Suriye’deki siyasi denklemi askeri yollarla değiştirmeye çalıştığını ifade etti.

Brucerdi Suriye’de askeri çzöümden yana olan kimi bölge devletlerinin yakın bir süre içinde tutumlarını değiştirmeleri beklendiğine dikkat çekerken, saha durumlarının birçok tarafı askeri çözümün mümkün olmadığını söylemeye ittiğine işaret etti.

ABD ve İsrail’in hala tutumlarında ısrar olduklarına işaret eden Brojerdi; buna rağmen Suriye’deki krizin yakın bir süre içinde sona ermesi temennilerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu