GenelSuriye Dostları

İran, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına karşı!

İran Dışişleri Bakanı Salihi, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması projesini reddederek, böyle bir girişimi Suriye’nin içişlerine müdahale olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi “El Minar” televizyon kanalına verdiği bir röportajda, Mekke’de olağanüstü olarak düzenlenen İslami İşbirliği Teşkilatı’nın zirve toplantısına katıldığına değinerek “Bu toplantıya 57 ülkeden Temsilciler katıldılar ve bu ülkelerin hepsi de, Suriye’ye askeri müdahale yapılmasına karşı olduklarını açıkça ilan ettiler” dedi.

Salihi ayrıca “Mekke zirvesine katılan bu ülkelerin hepsi aynı zamanda Suriye krizi için Suriyeli-Suriyeli bir çözüm bulunması taraftarıydılar” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Salihi açıklamalarının devamında, Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması projesini bu ülkenin içişlerine müdahale olarak tanımlayıp “Bu proje, bağımsız bir ülkenin içişlerine müdahale olduğu için haliyle biz onu reddediyoruz. Mekke zirvesine katılan ülkelerin de çoğu bu görüşü savunuyorlardı” diye konuştu.

Salihi daha sonra, bölge ülkeleri ve özellikle de etkin olanların birbiriyle işbirliğinde bulunup Suriye için Suriyeli-Suriyeli bir çözüm bulmaları temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu