Genel

İran, Suriye’de ateşkes için muhaliflerle temasa geçti

İslami İran’ın Suriye’deki büyükelçisi Muhammed Rıza Rauf Şeybani, Suriye’de Kurban bayramında ateşkesin sağlanması için, hükümet muhaliflerle temasa geçtiğini söyledi.

Mehr Haber ajansının bildirdiğine göre; İslami İran’ın Suriye’deki büyükelçisi Muhammed Rıza Rauf Şeybani Salı günü, BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Ahter İbrahim ile yaptığı görüşmede, Tahran’ın, Kurban bayramında taraflar arasında ateşkesin sağlanması önerisine destek verdiğini belirterek, İran İslam cumhuriyetinin, ateşkes önerisinin başarılı olması için yoğun bir çaba gösteriyor diye konuştu.

İslami İran büyükelçisi Muhammed Rıza Rauf Şeybani, ateşkes önerisine Suriye hükümetinin olumlu bakacağını tahmin ettiğini belirterek, silahlı gruplar, çatışmaların ülkenin yararına olmadığını kabul etmeliler ifadesini kullandı.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Ahter İbrahimi de, son temaslarıyla ilgili bilgi vererek, kurban bayramında ateşkesin sağlanması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ahter İbrahimi, Tahran temasları ve İranlı yetkililerle görüşmesine işaretle, bu görüşmelerinin özellikle de ateşkes önerisinin oldukça önemli ve yararlı bir adım olduğunu söyledi.

Ahter İbrahiminin, Suriye’de taraflar arasında ateşkesin sağlanması önerisine bölge ve uluslararası alanda olumlu bir yaklaşım olmasına rağmen, Suudi Arabistan ve Katar gibi bazı bölge ülkeleri ise, söz konusu ateşkes önerisinin başarılı olmaması için yoğun bir çalışma yürüttüğü söyleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı