GenelSuriye Dostları

İran: Suriye’de onurumuzla oynanmasına izin vermeyiz!

Tahran, Suriye’de çözüme yönelik atılacak her adımın İslam Cumhuriyeti’nin onuruna yakışır bir şekilde olması gerektiğini vurguladı

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marziye Efhem Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada İran’ın, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından yapılan açıklamayı kabul etmediğini ifade etti. Kerry açıklamasında İran’ın, Suriye’deki krizi çözme noktasında “kenardan” destek vermesi gerektiğini söylemişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Efhem açıklamasının devamında “Suriye krizinin başlangıcından bu yana İran İslam Cumhuriyeti, ülkedeki tansiyonu düşürmek için tek seçeneğin siyasi çözüm olduğunu dile getirdi ve Suriye-Suriye görüşmelerini baz alarak da Suriye halkının haklarını güvence altına alan her türlü stratejiye hoş gözle baktı” dedi.

Efhem ayrıca açıklamasında “Ancak Cenevre II konferansında yer almak adına İran İslam Cumhuriyeti, kendi onuruna saygı duyulmayan herhangi bir teklifi kabul etmeyecektir” diyerek bu konudaki net duruşu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Pazar günü yapmış olduğu açıklamada İran’ın, 22 Ocak tarihinde İsviçre, Montrö’de gerçekleştirilmesi planlanan Cenevre 2 barış konferansına “dışarıdan katkıda bulunması” gerektiğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı