Suriye Dostları

İran: Suriye’deki reformların Beşşar Esad liderliğinde yapılmalıdır

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran’ın Annan planına verdiği desteğin Suriye’deki reformların Beşşar Esad liderliğinde yapılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Salihi, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Annan’ın Suriye’deki krizin aşılması için tarafsız bir şekilde çaba göstermeye çalıştığını vurguladı.

Salihi, Annan’ın sunduğu 6 maddelik barış planı önerisinin Suriye hükümeti tarafından kabul edildiğini ve uygulanmakta olduğunu belirterek, Annan planının tam ve kapsamlı uygulanabilmesi için herkesin iyi niyetle işbirliği yapması gerektiğini bildirdi.

Salihi, ”İran İslam Cumhuriyeti, Suriye halkının diğer ülke halkları gibi tüm haklarına kavuşması gerektiğine inanıyor.Siyasi partilerin faaliyette bulunması, seçimlerin yapılması ve anayasaya sahip olma gibi hakların Suriye halkının da temel hakları arasında yer almaktadır’’ dedi.

İran’ın Suriye’de yabancı müdahalesine karşı olduğunu vurgulayan Salihi, Suriye hukümetinin halka değişim ve reform sözü verdiğini, yönetime bu değişimin yapılması için fırsat verilmesi gerektiğini ifade etti.

Değişim ve reform sözünü uygulayabilmesi için Suriye yönetimine fırsat verilmesi gerektiğini söyleyen Salihi, bu konuda bazı ülkelerden farklı düşündüklerini, onların diğer yöntemlerden yana olduklarını bildirdi.

Salihi, Annan planında da Suriye’deki tarafların müzakerelerde bulunmalarının ve değişime fırsat verilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Suriye’deki tüm tarafların bir otorite boşluğu olmadan sorunu çözmeleri gerektiğini belirten Salihi, aksi durumun bölgenin zararına gelişmelere neden olacağı uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı